Gündem

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin nüfusu, 10 yılda yüzde 18,5 arttı

Xinjiang’da sürekli yaşayanların nüfusu Ekim 2020 itibarıyla 25,85 milyona varmış görünüyor. Yerel İstatistik Ofisi’nin 14 Haziran Pazartesi günü açıkladığı son nüfus sayımı verileri, nüfusun 2010 yılında gerçekleştirilmiş altıncı nüfus sayımından bu yana 4 milyon kişi artmış olduğunu gösteriyor. Bu verilere bakılırsa, bölgenin son 10 yıl içindeki demografik gelişmesi ulusal ortalamanın yüzde 13,14 kadar üzerinde. 

Xinjiang’ın sürekli sakinlerinin bütünü üzerinden Han etnisi yüzde 42,24 ifade ederken diğer etnik azınlıklar kalan yüzde 57,76’yı oluşturuyor. Uygur etnik grubu ise tek başına nüfusun yüzde 44,96 kadarına denk düşüyor. 

Altıncı nüfus sayımıyla kıyaslanacak olursa, Xinjiang’daki azınlık etnik grupların nüfusu son on yıl içinde yüzde 14,27 oranında yani 1,86 milyon kişi artmış görünüyor. Büyüme hızı, böylece ülkenin etnik azınlıklarının yüzde 4,01 kadar üzerinde yer alıyor. Uygur etnik grubun nüfusu, bu dönemde 1,62 milyon kişi artarak 10 yıl önceye göre yüzde 16,2 büyümüş oluyor.

Tüm veriler karşılaştırıldığında demografik büyümedeki süreklilik, bu bölgede yaşanan ekonomik ve sosyal kalkınmadan kaynaklanıyor. Son yıllarda Xinjiang, istikrarlı ve uyumlu koşulları sayesinde, yatırım ve iş yapmaya gelen çok sayıda iş insanını bu bölgeye çekti. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı