Gündem

Xinjiang’ın ilk yüksek plato havaalanında test uçuşu başladı

Bir Airbus A319-115 yolcu uçağının piste inişiyle, Xinjiang Uygur Bölgesi’nin ilk yüksek plato havaalanı olan Taşkurgan Huncerap Havaalanı’nda test uçuşu başladı.

Rakımı 3 bin 258 metre olan Taşkurgan Huncerap Havaalanı, Kaşgar bölgesine bağlı Taşkurgan Tacik Özerk İlçesi’nde bulunuyor. 

Uluslararası standartlara göre rakımı 2 bin 438 metreyi aşan havaalanı, yüksek plato havaalanı olarak niteleniyor. İki gün süren test uçuşlarıyla, geleneksel uçuş prosedürleri, havaalanı pistleri, navigasyon ekipmanları, meteorolojik tesisler test edilecek.

Taşkurgan Huncerap Havaalanı’nın Temmuz ayında resmen hizmete girmesi bekleniyor. Havaalanının yılda 160 bin yolcu ile 400 ton kargo ve posta kapasitesi var. Taşkurgan ilçesinden Kaşgar, Yarkent, Urumçi, Gurca ve Aksu kentlerine uçuşlar açılması planlanıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu