Gündem

Yabancı yatırımcılar Çin piyasasına genel olarak güveniyor

Bakanlık sözcülerinden Gao Feng, 19 Ağustos Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında verdiği demeçte Birleşik Devletler, Avrupa Birliği ve Japonya ve birçok diğer ülke ticaret odalarının açıkladıkları raporlara bakıldığında, yabancı ülke şirketlerinin Çin piyasasına güvendiğinin saptandığını söyledi.  
 
Gao’nun raporlardan alıntılar yaparak açıkladığı sayısal verilere göre, Amerikan girişimlerinin yaklaşık üçte ikisi ile Avrupa Birliği firmalarının yüzde 59 kadarı Çin’deki işlerini genişletmeye karar vermişken, Japon şirketlerinin de yüzde 36,6’sı mevcut yatırımlarını arttırma niyetinde. 
 
Öte yandan, Çin anakarasına yönelen doğrudan yabancı yatırım sağlam ilerleyişini/momentumunu geçen yılın ikinci yarısından bu yana sürdürmekte. Ayrıca Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre şu andaki durumda direkt/doğrudan yabancı yatırım miktarı, yılın ilk yedi ayı içinde bir yıl önceye kıyasla yüzde 25,5 oranında artarak 672,19 milyar yuana yükseldi. 
 
Aynı açıklama çerçevesinde Gao, ülkesinin açılımını genişletmeyi sürdüreceğini, iş ortamını optimal bir çerçeveye kavuşturacağını ve dış yatırımcılar ile yabancı girişimlere Çin’deki işlerini genişletme olanağı sunulacağını duyurdu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı