Gündem

Yeşil yaşam Çinlilerin alışkanlığı haline geldi

Çin ilk MaaS (Hizmet Olarak Mobilite) platformu Kasım 2019’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Beijing’de piyasaya sürüldü.

Vatandaşlar platformdaki “karbon enerji salınımı” ve “ağaç dikme” faaliyetlerinden kazandıkları kuponla ile toplu taşımadan yararlanma hakkına sahip olabiliyor.

Yeşil yaşam Beijing’da bir moda haline geldi. Örneğin, tek kullanımlık tahta çubukların kullanılmasının azaltılması,, atıkların sınıflandırılması, su tasaarufu ve ışıkların kapatılması gibi önlemler yaygınlaşmış durumda.

△Akıllı çöp ayırma ve geri dönüşüm makinası

△Fotovoltaik enerji üretimi kullanılarak susuz yetiştirme serası

Beijing Kış Olimpiyatları’nın başka bir mekanı olarak Çin’in Hebei eyaletinin Zhangjiakou kentinde de yeşil bir atmosfer söz konusu. Kentte yeşil noktaların sıklığı dikkat çekiyor.

△Zhangjiakou’da atık ahşaptan yapılmış bir otobüs durağı

△Hidrojen yakıt hücreli araç

Beijing ve Zhangjiakou’daki yeşil ve düşük karbonlu önlemler, çevre dostu ve enerji tasarurfu sağlayan yeşil bir Kış Olimpiyatları’nı sağlıyor.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu