Gündem

Zayıf risk iştahı

Haftanın ilk işlem gününe küresel piyasalar zayıf risk iştahıyla başlıyor. Hızlı yayılan Omikron varyantı ile kısıtlamaların özellikle Avrupa’da artması diğer yandan geçen haftaki şahin merkez bankalarının ardından ekonomilerdeki büyüme hızlarının sorgulanması piyasalarda etkisini gösteriyor. Bu arada ABD’li Senatör Manchin’in Biden’ın paketine destek vermemesi de olumsuz haber akışı olarak izleniyor. ABD on yıllık tahvil faizi %1,37’ye kadar gerilerken, Brent petrol %2’nin üzerinde kayıpta. Borsalar tarafında da ABD vadelilerindeki kayıplar %1 civarında. MSCI Asya Pasifik endeksi ise %1,5 – %2,0 arasında düşüş sergiliyor. Yurtiçi tarafa bakıldığında, Borsa İstanbul’da cuma günü tarihi bir fiyatlama gerçekleşti. BIST100 endeksi gün içerisinde gördüğü en yüksek seviyeden %13,4 oranında düşüş sergilerken, çoğu büyük hisse günü tabandan tamamladı. 98 hisse ise günü ekside kapattı. Sert satışta, kurdaki artışın ihracatçı şirketleri de bir noktada zorlayabileceği endişesinin gündeme gelmesi etkili olmuş olabilir. Endişeler hafta sonu riski ile birleşince sert bir düzeltme kaçınılmaz oldu. Hafta sonu olumsuz bir haber akışı gözlenmezken, bu sabah yurtdışının özellikle büyümelerin sorgulanmasıyla düşmesi ve cuma günü çoğu büyük hissenin tabandan kapatmasının verdiği pozisyonlanma belirsizliğiyle BIST100’ün güne satıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Yaşanan sert hareketler tahmin yapmayı güçleştirmektedir.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   
Euro Bölgesi’nde kasım ayında TÜFE, Temmuz 1991’den beri en yüksek seviye olan %4,9’a yükseldi. Bu yükselişte enerji fiyatlarındaki yıllık %27,5 artış belirleyici oldu. Geçici etkileri dışlayan çekirdek enflasyon ise %2,6’ya yükseldi.

Almanya’da aralık ayına ilişkin IFO iş dünyası endeksi artan kısıtlamalar ve süregelen arz kısıtlarının etkisiyle düşüşünü sürdürdü. Endeks 96,5’ten 94,7’ye geriledi.       

Rusya Merkez Bankası, artan enflasyonist baskılarla sıkılaşma politikasına devam ederek politika faizini 100 baz puanlık artışla %8,50’ye yükseltti ve böylece aralıksız yedinci kez faiz artırımı gerçekleştirmiş oldu. Bankadan yapılan açıklamada, gelecek toplantılardan birinde yeniden faiz artırılabileceğine işaret edildi. 
 
Bu haftanın veri gündemi geçen haftaya göre daha sakin.

  • ABD tarafında, tüketici güven endeksleri ve Fed’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği PCE deflatör odak noktasında olacak. Bu kapsamda perşembe günü PCE deflatör açıklanacak. Öncesinde izlenen TÜFE, yıllık bazda 39 yılın en yükseği olan %6,8’e çıkarken, çekirdek enflasyon ise %4,9 yükselerek fiyat baskılarının devam ettiğine işaret etmişti. Çarşamba günü aralık ayı Conference Board tüketici güveni endeksi ve perşembe günü ise nihai Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi açıklanacak. Omicron varyantının olası etkilerinin tartışılmasına rağmen aralık ayı öncü Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi 67,4’ten 70,4’e yükselmişti. Perşembe günü kasım ayı dayanıklı mal siparişleri verisi de takip edilecek. Dayanıklı mal siparişleri ekim ayında artış beklentisine karşın %0,5 düşüş kaydetmişti. İşletme yatırımları için göstergelerden biri olan uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri ekimde aylık %0,6 artmış, sermaye yatırımlarının yılın son çeyreğine güçlü başlangıç yaptığına işaret etmişti. Perşembe günü haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinde son dönemde istihdam piyasasındaki görülen olumlu seyrin devam edip etmediği izlenecek. 11 Aralık haftasında yeni işsizlik maaşı başvuruları 188 bin kişiden 206 bin kişi seviyesine yükselmiş, bununla birlikte pandemi döneminin en düşük seviyelerindeki seyrini sürdürmüştü. Çarşamba günü 3. çeyreğe ilişkin nihai GSYH verisi açıklanacak. Öncü verilere göre 3. çeyrekte büyüme hızı yıllıklandırılmış çeyreklik bazda %2,1’e yavaşlamıştı, ikinci çeyrekte ABD ekonomisi %6,7 büyümüştü.  Ayrıca konut piyasasına yönelik olarak çarşamba günü ikinci el konut satışları ve perşembe günü yeni konut satışları verileri izlenecek.
  • Avrupa tarafında bu hafta veri gündemi sakin. Salı günü Almanya ocak dönemi GfK tüketici güveni ve Euro Bölgesi aralık ayı öncü tüketici güveni verisi izlenecek.  Ekim ayında artan vakalar ve varyantlar sonucu kısıtlamalara ilişkin endişelerle tüketici güven endekslerinde düşüş görmüştük. Aralık ayında da öncü hizmet PMI verilerindeki düşüş bu faktörlerin veriler üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Bu açıdan tüketici güven endekslerinde düşüşün devam etmesi olası. İngiltere’de ise çarşamba günü 3. çeyreğe ilişkin nihai GSYH büyüme verisi açıklanacak. Öncü verilere göre 3. çeyrekte devam eden tedarik zinciri sıkıntıları, iş gücü sorunları, dalgalanan enerji fiyatları ve artan enflasyonist baskıların etkisiyle büyüme bir önceki çeyreğe göre %5,5’ten %1,3’e, yıllık bazda ise %23,6’dan %6,6’ya yavaşlamıştı.

Yurt içinde ise, veri gündeminde bugün ekim ayı uluslararası yatırım pozisyonu, yarın aralık ayı tüketici güveni ve cuma günü yayınlanacak kasım ayı gelen yabancı ziyaretçi verisi olacak. Perşembe günü ise TCMB’nin son PPK toplantısına ilişkin özeti yayınlanacak.

  • Geçen haftaki ihraçlarla Hazine aralık ayı borçlanma programını tamamladı. Hazine iç borçlanma stratejisinde aralık ayında 10 milyar TL iç borçlanmaya gideceğini açıklamıştı. Hesaplamalarımıza göre Hazine toplamda 14,4 milyar TL ile hedefin üzerinde borçlandı.

 

  • Net uluslararası yatırım pozisyonu 3. çeyrekte 5 milyar USD azalışla -285,6 milyar USD seviyesine gerilemişti. 3. çeyrekteki net uluslararası yatırım pozisyonu açığındaki gerilemede, varlıklardaki 25,5 milyar USD’lik artışa karşın, yükümlülüklerdeki 20,5 milyar USD ile daha sınırlı artış etkili olmuştu. Özellikle varlıklardaki artışta rezerv varlıklardaki 23,6 milyar USD’lik artış belirleyici olurken, yükümlülüklerdeki artışta ise doğrudan yatırımlardaki 14,2 milyar USD’lik yükseliş öne çıkmıştı.
  • Kasım ayında mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre %7,3 azalarak 71,1 seviyesine gerilemiş ve tarihi düşük seviyeye gelmişti. Bu ay ise döviz kuru gelişmelerinin ve enflasyonist beklentilerdeki artışın endekse aşağı yönlü baskı yapması olası.
  • Net hizmet geliri açısından fikir veren gelen yabancı ziyaretçi sayısı ekimde aylık bazda %1,2 oranında gerilerken, yıllık bazda ise %99,3 oranında güçlü yükseliş kaydetmişti, ancak salgın öncesi dönem olan Ekim 2019 dönemine göre gelen yabancı ziyaretçi sayısı %19,1 oranında düşük kalmıştı. Öncü verisi olan DHMİ verisine göre kasımda mevsimselliğin de etkisiyle dış hat yolcu sayısında aylık bazda düşüş fakat geçtiğimiz seneye göre artan mobilite ile güçlü yıllık artışlar gördük. Bu açıdan DHMİ verileri aylık bazda net hizmet gelirlerinin azalacağına fakat yıllık bazdaki güçlü artışla kasımda kümülatif net hizmet gelirlerinin ise artacağına işaret etmekte.

ŞİRKET HABERLERİ 

Alarko GYO (ALGYO, Sınırlı Pozitif): Moskova / Rusya Federasyonu adresindeki gayrimenkulün üst hakkına sahip olan, faaliyeti sadece gayrimenkul olan Rusya Federasyonunda mukim Mosalarko OJSC şirketinin değerlemesi yaptırılmış, değerleme şirketinin 06.12.2021 tarihli değerleme raporu ile şirketin tamamına 16,3mn USD değer biçilmiştir. Söz konusu şirketin %50 hissesine sahip olan Alarko Holding (ALARK, Nötr) 8mn USD bedelle satın alınmasına, bedelinin hisse devri sırasında peşin olarak ödenmesine karar verilmiştir. Alarko Holding satış sonucu oluşan iştirak hissesi satış kârının %75’inin pasifte özel fon hesabına aktarılacağını bildirmiştir. 

Anadolu Efes (AEFES, Nötr): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (“S&P”) Anadolu Efes’in uzun vadeli kredi notunu BBB- olarak teyit etmiş, görünümünü ise “Negatif” olarak revize etmiştir. S&P, Anadolu Efes’in ticari riskini yeterli, finansal riskini orta ve likiditesini ise yeterli olarak değerlendirmiştir.

Aselsan (ASELS, Nötr): Şirket, %100 pay sahibi olduğu Aselsan QSTP-B ve Aselsan Katar markası hakkında çeşitli haber siteleri ile sosyal medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıklamıştır.

Karsan Otomotiv (KARSN, Nötf): European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi için açılan, 100 adet CNG yakıtlı otobüs (70 adet solo, 30 adet körüklü) tedariği ve araçların 2 yıllık bakımını içeren ihaleye Şirket tarafından teklif verildiği açıklanmıştır. Teklifler EBRD ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendirilecek olup, kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Türk Telekomünikasyon (TTKOM, Nötr): 17 Aralık 2021 tarihinde, Türkiye Varlık Fonu ve Şirket ana hissedarı LYY Telekomünikasyon A.Ş. (LYY) hissedarlarından, Akbank (AKBNK, Pozitif), Garanti Bankası (GARAN, Pozitif) ve İş Bankası (ISCTR, Pozitif)  tarafından yapılan açıklamalarda belirtildiği üzere, LYY’nin sahip olduğu %55 Türk Telekomünikasyon hissesinin Türkiye Varlık Fonu’na satışına ilişkin görüşmeler, taraflar arasında başlamıştır.
Söz konusu bankalar da, Türk Telekomünikasyon paylarının satışına ilişkin olarak Türkiye Varlık Fonu ile, Türk Telekomünikasyon sermayesinin %55’ini temsil eden ve LYY Telekomünikasyon A.Ş. nin sahip olduğu 192.500.000.000 adet A grubu nama yazılı payın, Türkiye Varlık Fonu’na satışı amacıyla görüşmelere başlandığını aynı tarihte KAP’a bildirmişlerdi.

SEKTÖR HABERLERİ 

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul Genel Müdürlüğünce; BIST 100, BIST 50, BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 ve BIST Sürdürülebilirlik endekslerinde 2022 yılı birinci üç aylık dönemi için (01.01.2022-31.03.2022) aşağıdaki tabloda yer alan değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir. Tablo için tıklayınız…
 
 
Ayrıca, BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 20/12/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.
Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Otomotiv: TOGG ile Çinli enerji şirketi Farasis’in ortaklığında kurulan Siro şirketi, Gemlik’te batarya hücresi ve modül üretimi tesisi kuruyor. 30 milyar liralık 15 gigavat saat kapasiteli batarya hücresi ve 19,8 gigavat saat kapasiteli batarya modülü yatırımı, Türkiye’nin elektrikli araçlar ve mobilite ekosisteminin teknolojik dönüşüme katkı sağlayacak. Siro’nun üretim yapacağı Gemlik’teki fabrikada otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama çözümleri de geliştirilecek. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Doğu Aras Enerji (ARASE): Şirket Bağlı Ortaklarından Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. ile Teknoser Bilgisayar Teknik Hizmetler Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. Firması arasında PLC teknolojisi kullanılarak imal edilmiş uzaktan açma kesmeye uygun sayaç temini ve montajı işi sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme uyarınca 12 ay boyunca sürecek işin toplam değeri 254mn TL’dir.

Gelecek Varlık Yönetimi (GLCVY): Şirket, Garanti Bankası’nın gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş bireysel alacak satışında, satışa çıkarılan 3 portföyün toplam 649,3 milyon TL anaparaya sahip 2 tanesinin ihalesini kazanmıştır. Bu ihalelere toplam 13 varlık yönetim şirketi katılmıştır. Satışa konu alacakların devir işlemleri ve sözleşmenin imza süreci devam etmektedir.

Kafein Yazılım (KFEIN): Şirket üçüncü taraf bir telekom firması tarafından düzenlenen “Yazılım Ürünleri Grubu Lisans ve Bakım Anlaşması” konulu ihaleyi kazanmıştır. İhale bedeli 37,75 TL olup, 3 yıllık hizmet süresini kapsamaktadır.

Ulusoy Un (ULUUN): Birleşmiş Milletler Food Programme (WFP) tarafından açılan Buğday Unu ihalesine vermiş oldukları 13mn TL’lik teklif kapsamında firma uhdesinde kalan miktarın 01.02.2022-28.02.2022 tarihleri arasında teslim edileceği Şirket tarafından açıklanmıştır. 

VBT Yazılım (VBTYZ): Şirket tarafından, 29.11.2021 tarihinde açıklamış olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu ile arasındaki 28mn TL bedelli “IBM Kurumsal Sunucu Yazılımlarının Güncelleme ve Bakım Destek Temini ” ihalesinin 10 günlük itiraz süresinin sonunda herhangi bir itirazın söz konusu olmadığı, sözleşmenin imzalandığı ve işe başlandığı açıklanmıştır. Teslimat 31.12.2021 tarihinden önce yapılacaktır.
 
FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %15’ten %14,79 seviyesine geriledi. TCMB cuma günü 83 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı ve BAPP’tan 7,3 milyar TL (%15,50’den, 3 gün vadeli) kullandırdı. Toplam fonlama tutarı ise  369 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %1,41 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,37-%1,43 bandında hareketin ardından %1,40 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 35 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 50 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık değişimlerine bakıldığında, kısa vadeli tarafta 125 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 140 baz puana varan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu