Sağlık Gündem

Gün boyu zinde kalmayı sağlayacak besinler

Gün Boyu Zinde Kalmayı Sağlayacak Besinler

Gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz aktiviteler, vücudun yeterince enerjiye ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. Gün boyu zinde kalmayı sağlayacak besinler, gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi karşılamanızı ve kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu yiyecekler aynı zamanda kronik yorgunluk semptomlarını da en aza indirerek, kendinizi daha canlı hissetmenize yardımcı olacaktır.

Gün Boyu Zinde Kalmayı Sağlayacak Besinler

Özellikle sabah kahvaltısında tükettiğiniz besin maddelerinin, gün içerisinde sizi daha enerjik hale getireceğini unutmayın. Bu yüzden boş kalorili içerikler yerine, vücudun ihtiyaç duyabileceği mineral ve vitaminlere yönelik bir beslenme alışkanlığı kazanmanız önemlidir. Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar yeteri kadar alınmalıdır. Aynı zamanda mineral ve vitamin alınmalı ve gün içerisinde bol su içilerek sağlıklı beslenme koşulları desteklenmelidir.

Yağlar: Kilo alımı gibi handikapları bulunsa da sağlıklı yağlar tüketmek, vücut için gerekli ihtiyaçlardan biridir. Tekli veya çoklu doymamış yağlar tüketmek, gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi karşılamanıza yardımcı olur. Çünkü sağlıklı yağlar enerji sağladığı gibi, vücut tarafından bazı vitaminlerin emilmesini sağlamaktadır.

Karbonhidratlar: Lif bakımından da zengin olan karbonhidrat içerikli yiyecekler, vücudun temel enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Özellikle sabah kahvaltısı olmak üzere, gün içi beslenme alışkanlıklarınız da vitamin ve mineral bakımından zengin karbonhidrat içerikli yiyeceklerin kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Proteinler: Besinlerin depolanması, taşınması ve vücut dokularının sağlıklı bir şekilde oluşturulması için proteinler önemli yer tutar. Bitkisel ve hayvansal proteinler gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu ölçüde alınmalıdır.

Vitaminler: Vücudun hastalık ve enfeksiyonlara karşı korunarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynayan vitaminler, her gün düzenli bir şekilde alınmalıdır. Özellikle c ve d vitamini gibi farklı vitamin kaynakları, gün boyu vücudun zinde kalması için gereklidir.

Mineraller: Başta demir olmak üzere potasyum, kalsiyum ve diğer mineraller yeteri kadar alınmalıdır. Özellikle demir kronik yorgunluk gibi rahatsızlıklarla mücadele etmenin en iyi yoludur.

Hindistan Cevizi

B vitamini ve mineral bakımından zengin olan Hindistan cevizi, yüksek lif içeriğine de sahiptir. Özellikle etli kısmı lif bakımından zengin olan Hindistan cevizinin, belirli aralıklarla tüketilmesi zinde kalmanız için faydalı olacaktır.

Avakado

Oldukça zengin mineral ve vitamin içeriğine sahip olan avokado e vitamini, b vitaminleri, potasyum, c vitamini, folat ve k vitamini gibi önemli ve mineral ve vitaminleri içerir. Kahvaltıda tost şeklinde tüketilebilen Avakado, yemeklerin içinde kullanılabildiği gibi doğrudan tüketilerek de kullanılabilir.

Chia Tohumları

Lif bakımından yüksek içeriğe sahip olan Chia tohumları, sindirim sistemi üzerinde önemli faydalara sahiptir. Haftada birkaç kez süt ile Chia tohumu tüketmek, vücudun enerji kazanımı açısından fayda sağlamaktadır.

Meyve Tüketimi

Günde en az 1 porsiyon mevsim meyvelerinden tüketmeniz, düşük kaloriye rağmen enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacaktır. Birçok meyve sahip olduğu vitamin içeriğinin dışında, mineral ve lif bakımından da zengindir. Özellikle böğürtlen, ahududu, çilek, yaban mersini, mandalina, greyfurt ve portakal gibi meyveler enerji veren yapısıyla dikkat çekmektedir.

Keten Tohumu

Keten tohumunun faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklığın güçlendirilmesi ve sindirim sistemi üzerindeki faydalarının yanı sıra cilt ve saç sağlığı için de faydaları bulunan keten tohumu, aynı zamanda gün boyu zinde kalmanızı sağlayacak içeriği ile dikkat çekmektedir.

Özellikle baharat ve bal ile birlikte limon suyu ekleyerek farklı yollarla tüketebileceğiniz öğütülmüş keten tohumu, vücudunuza enerji vermek için ideal yöntemler arasındadır.

Papaya

Yoğurt veya süt ürünlerine eklenerek tüketebileceğiniz papaya, c ve a vitaminleri bakımından fazlasıyla zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirilmesinin yanı sıra farklı mineral ihtiyaçlarınızı da karşılayacağınız papaya, kendinizi daha enerjik hissetmek için tercih edebileceğiniz besinler arasındadır.

Yoğurt

Muhteşem bir probiyotik kaynağı olanın yoğurt, bağırsak hareketlerini düzenleyici etkiye sahiptir. Halsizlik ve yorgunluk gibi kronik olarak görülebilecek problemlerin önüne geçerek, kendinize daha enerjik hissetmenizi sağlayacak önemli bir besin maddesidir.

Özellikle keten tohumu, yulaf ezmesi, çilek veya farklı meyveler ile tüketilebilecek olan yoğurt, sağlığınız için önemli faydalara sahiptir.

Yumurta

Kendinizi gün boyunca zinde hissetmek istiyorsanız, enerji veren besin kaynakları arasında yumurta asla ihmal edilmemelidir. Protein bakımından zengin besinlerden biri olan yumurta, kahvaltınız da yer verebileceğiniz önemli besinlerden biridir.

Aşırı tüketilmesi kolesterolü yükseltici için, kontrollü bir şekilde tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

İncir

Önemli bir enerji kaynağı olan incir, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Özellikle kuru incirde bulunan zengin miktarda lif, sindirim sisteminin rahatlamasını ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar.

Zeytin ve Zeytinyağı

Besleyici içeriği ile zinde kalmanıza yardımcı olacak zeytin, sindirim sisteminin rahatlamasını da sağlamaktadır. Zeytin veya zeytinyağı düzenli olarak tüketildiğinde, halsizlik probleminin ve mide yorgunluğunun önlenmesi mümkün olmaktadır.

Badem Yağı

Protein, kalsiyum, demir, antioksidanlar ve yararlı yağlar içeren badem yağı, tekli doymamış yağ içeriğine sahip olup kan şekerinin kontrol edilmesi ve kalp sağlığının korunmasında yardımcıdır. Tüm bu etkilerinin yanı sıra, vücuda enerji verir.

Yulaf Ezmesi

Gün boyu enerji veren yiyecekler arasında tercih edebileceğiniz yulaf ezmesi, B1 vitamini, çinko, folat, demir, bakır, fosfor, magnezyum ve manganez gibi mineral ve vitamin içeriği ile dikkat çekmektedir.

Lif bakımından da zengin olması, sizi hem tok hem de zinde tutmaya yardımcı olacaktır.

Kaynak: Haber Galerisi
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı