Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavisi

Bebeklerde Kepçe Kulak Tedavisi

Bebeklerde kepçe kulak tanısı fiziki muayene ile konur. Yeni doğan kontrolünde çocuk doktoru yelken kulak tanısını koyabilir. Erken dönemde konan tanı sonrasında ameliyata gerek kalmadan bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Bebeklerde kepçe kulak tedavisi kemik gelişimi henüz tamamlanmadığı için başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. İlk 3 ay bebeğin kulak dokusu çok yumuşaktır. Baskı uygulayarak istenilen şekil verilebilir. Bant uygulaması ile tek taraflı ve iki taraflı kepçe kulak sorunu giderilebilir.

Kepçe Kulak Nedir?

Kulağın kepçe olarak adlandırılan bölümünde Y kıvrımının oluşmamasına kepçe kulak denir. Vücut estetiği açısından kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Her yaştan kişiye cerrahi müdahale ederek bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Kepçe Kulak Sebepleri?

Antiheliks kıvrımının yeteri kadar oluşmaması, kafa yapısında meydana gelen doğumsal deformiteler, kulağı kafa derisine bağlayan dokunun gevşemesi ve kıkırdak bozukluklarının oluşmasıdır. Bebeklerde kepçe kulak nedeni ne olursa olsun bant kullanılarak tedavi edilmesi mümkündür.

Kepçe Kulak Hangi Sorunlara Yol Açar?

Çocukluk döneminde kulak şeklindeki deformiteler büyük psikolojik sorunlara yol açar. Bu sorunlar ergenlik ve yetişkinlik döneminde de devam eder. Özellikle tek taraflı oluşan bu durum fiziksel estetiği büyük önemde etkiler.

Rotavirüs Aşısı Nedir?

Bebeklerde görülen zehirli ishal virüsünün etkinliğini yok etmek amacı ile uygulanan aşıya rotavirüs aşısı denir. Günümüzde kullanılan iki farklı aşı türü vardır. Hangi aşının uygulandığına bakılarak 2 ya da 3 doz olmak üzere tamamlanır. İki dozluk aşı 3 ve 5. Aylarda tamamlanırken 3 doz şeklinde uygulanan ise 3,5 ve 7. Aylarda yapılır.

Rotavirüs Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bazı bebeklerde kendini hemen göstermez iken bazılarında ani ishal ile gelişebilir. Virüsün kuluçka süresi 3 gündür. Bu süreyi tamamladıktan sonra belirti vermeye başlar. Karşılaşılan genel belirtiler kusma, ishal, ateş ve dehidrasyondur. Dehidrasyon bebeklerin yaşamını olumsuz etkileyen ölümcül bir semptomdur.

Rotavirüs Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Hastalığın teşhisi bazı testler uygulanarak hekim tarafından konur. Bağırsak rahatsızlıkları ile aynı semptomlara sahip olduğu için klinik bulgular tanı konulması için yeterli değildir. Bu nedenle hekim tarafından laboratuvar testleri de istenir. Rota virüs aşısı hastalık belirtilerinin hafif seyretmesini sağlar ancak hastalığın teşhis edilmesini etkilemez.

Rotavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte zor bir tedavi süreci vardır. Aşı bulunmadan önce her yıl en az 400 bin çocuğun ölmesine neden olan bu hastalıkta semptomların durdurulmasına yönelik tedavi uygulanır.

İshal kesici, bağırsak hareketlerini düzenleyici ve kusmayı önleyici ilaçlar reçete edilir. Dehidrasyon gelişen bebeklerde mutlaka damar yolundan sıvı desteği verilir. Rotavirüs aşısı bebek ölümlerini engelleyen ciddi bir aşıdır. Bu nedenle vakti geldiğinde bebeğinizin aşılarını yaptırmalısınız.

Çocuk Doktoru Bebeğinizin İlk Muayenesi Neden Önemlidir?

İzmir çocuk doktoru bebeğin ilk muayenesinde hayati bulguları değerlendirir. Özellikle yaşamını etkileyen genetik hastalıklar araştırır. Kaliteli bir yaşam sürmek ve bebeğinin sağlıkla büyümesi için ilk muayenelerini kesinlikle aksatmamalısınız.

Bebeğinizin Çocuk Doktoru İzleminde Neler Olması Gerekir?

Çocuk doktorları her ay farklı izlem kriterlerini göz önünde bulundurarak bebekleri değerlendirir. Özellikle bebeğin kilosu ve beslenme düzeni bu izlemler sırasında dikkat edilen kriterlerdir. Ebeveynlerin şikayeti ve istekleri doğrultusunda İzmir çocuk doktoru izlemlerine yeni kriterler eklenebilir.

Bebeğinizin İlk 3 Ay Muayenesinde Neler Uygulanır?

İlk 3 ay muayenesinde göz kontrolü ve rotavirüs aşısı uygulanır. Bebeğin görme mesafesi bu aydan sonra genişler. Bu nedenle göz kontrolü İzmir çocuk doktoru izlemlerinde ilk sıra yer alan uygulamadır. Bunun haricinde agulaması, emme refleksi ve seslere verdiği tepki değerlendirilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı