Sponsorlu Bağlantılar

Boşanmada Hangi Mallar Paylaşılır?

Boşanmada Hangi Mallar Paylaşılır?

Boşanma davalarında en çok sorulan sorulardan birisi hangi malların paylaşıldığı konusudur. Birçok sebepten dolayı gerçekleşen boşanma işlemi neticesinde birçok konuda ele alınmaktadır. Bu kapsamda boşanmada mal paylaşımı gündeme gelmektedir. Boşanma durumu evlilik birliğinin mahkeme kararı ile sona erdirilmesinde sonra başlamakta ve evlilik içinde edilmiş malların eşit bir şekilde paylaşılması esasında mal paylaşımı gerçekleştirilmektedir.

Mal paylaşımı davaları boşanma davasından ayrı olarak ele alınmaktadır ancak boşanma davası ile birlikte yani aynı anda da açılabilmektedir. Böyle bir durumda boşanmada mal paylaşımı hükmü için kesin olarak boşanma davasının sonuçlanması gerekmektedir. Aksi takdirde boşanma kararı netleşene kadar mal paylaşımı davası bekletilmektedir.

Avukat Tülin Babaoğlan Anlatıyor

Ankara’da görev yapan Avukat Tülin Babaoğlan konuyla alakalı çeşitli açıklamalarda bulunmaktadır. Avukat Tülin Babaoğlan tarafında da belirtildiği gibi günümüzde kullanılmakta olan yönetmelik 01. 01. 2002 tarihinde değişikliğe uğramış olan Medeni kanun baz alınarak mal paylaşımına karar verilmektedir. Eşlerin evlilik içerisinde elde ettiği mallar kural olarak yarı yarıya paylaşılmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken durumlar ve istisnai şartlar bulunmaktadır. Öncelikle mal paylaşımı davası açılırken çok dikkat edilmeli, şahsi katkılar ayrı ayrı hesaplanmaldır. Böylece taraflar bu dava neticesinde katılma alacağı, katkı payı alacağı, değer artış payı alacağı olmak üzere üç farklı mal paylaşımı talebinde bulunabilir. Boşanma davalarında merak ettiğiniz tüm sorulara Avukat Tülin Babaoğlan tarafından cevap bulabilirsiniz.

Boşanmada Araba Üzerine Tedbir Konulur Mu?

Boşanma davaları türüne göre farklı senaryolar içerisinde değerlendirilmektedir. Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma gibi farklı boşanma davaları açılabileceği gibi bu davaların neticesinde de boşanmada mal paylaşımı için ayriyeten dava açılabilir. Ancak bu süreç kimi zaman istenilenden veya tahmin edilenden daha uzun sürebilir. Böyle bir durumda eşler arasında mal kaçırma işlemi olabileceği için mahkeme kararı ile ortak alınmış mallar üzerine tedbir koyması söz konusudur. Yani mal rejimi davalarında da araç üzerine tedbir konulması mümkündür. Bu halde taraf aracını 3. Kişilere devir ya da temlik edemeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı