Sponsorlu Bağlantılar

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz artroskopisi, özellikle diz sorunlarının hem tanısında ve hem de tedavisinde kullanılan profesyonel bir yöntemdir. Devlet ve özel hastaneler üzerinden uygulanan bu yöntemle ayrıca omuz, kalça ve ayak bileklerindeki pek çok sağlık sorunları da kolayca giderilebiliyor. Dolaysıyla bu uygulama geniş bir tedavi alanı sunuyor.

Profesyonel bir şekilde gerçekleştirildiğinden yan etkileri ve risk faktörleri bulunmuyor. Fakat hastanın herhangi bakteriyel faktörlere maruz kalmaması açısından uygulamanın mutlaka hijyenik ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi önemlidir.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz artroskopisine pek çok durumlarda gereksinim duyulabilir. Diz, omuz, kalça ve ayak bilekleri yırtıklarında, bu bölgelerde yer alan eklem sorunlarında bu tedavi seçeneği güvenli bir şekilde uygulanıyor. Diz eklem problemleri günümüzün en çok görülen sağlık sorunları listesinde yer alıyor.

Her yaştan fertlerde meydana gelen bu sorunların tanı ve tedavisinde geçmiş dönemlerde amatör uygulamalar gerçekleştiriliyordu. Fakat bugün itibariyle en etkili tanı ve tedavi uygulaması %100 risksiz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Dolaysıyla beklentilere kusursuz bir şekilde çözümler sunabiliyor.

Diz Artroskopisi Faydaları

Bu uygulama uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Diz artroskopisi yerinde ve uygun bir şekilde gerçekleştirildiğinde birçok yönlerden faydalar sağlar. Diz bölgesindeki sorunların daha erken sürede iyileşmesini sağlar. Bunun yanı sıra sorunların daha erken zamanda teşhis edilmesinde oldukça etkilidir. Diğer yöntemlerde zaman kaybı yaşanabiliyor. Bu da sağlık sorunlarının risk taşımasına zemin hazırlayabiliyor. Fakat bu kaliteli tedavi uygulamasında bu türden olumsuzluklar görülmez.

Diz Artroskopisi Avantajlı mı?

Günlük yaşamda en sık maruz kalınan sağlık sorunları arasında diz rahatsızlıkları yer alıyor. Pek çok farklı sebepler sonucunda oluşan bu sorunların tanı ve tedavisinde ise diz artroskopisi adını alan özel bir uygulama yer alıyor. Bugün en etkili ve pratik bir şekilde başarılı sonuçlar sunan bu yöntemle pek çok zorlu diz sorunları daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılıyor. Ayrıca yan etkilerinin bulunmadığı bu yöntem diz eklemlerinin çok daha sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Uzman doktor tarafından doğrudan sağlık merkezi cerrahi bölümü üzerinden uygulanan uygulama son derece avantajlıdır. Diğer tedavi seçeneklerine göre etkisini daha hızlı bir şekilde gösteriyor. Dolaysıyla diz artroskopisi ile zaman kaybı yaşanmıyor.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

En çok görülen rahatsızlıklardan biri omuz yırtığı problemidir. Bu sorun birçok sebeplerden dolayı oluşabiliyor. Günlük yaşamda özellikle ağır eşyaların kaldırılması, ağırlık çalışmaları yapılması, ileri yaş etkeni, omuz eklemlerinde oluşan problemler gibi birçok etkenler bu soruna neden olabiliyor.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Omuz yırtığının birçok belirtileri bulunuyor. Bunlar arasında özellikle kronik türünden ağrılar, istirahat halindeyken ağrılar, sızı ve yanma durumları, hareket kısıtlılığı, kaslarda kuvvetsizlik, omuzu hareketsiz tutma isteği ve günlük aktivitelerin yapılmasında güçlük çekilmesi başlıca belirtilerdir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz yırtığı farklı uygulamalar üzerinden teşhis edilebilir. İlk olarak hasta öyküsü ve fiziksel muayene gerçekleştirilir. Akabinde gerek duyulduğunda radyolojik görüntüleme sisteminden de faydalanılabilir.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Her yaşta görülen donuk omuz tanısı farklı uygulamalar üzerinden konulabilir. Teşhisin konulabilmesi için öncelikle belirtilerin ve hasta hikayesi alınması gerekiyor. Bu kapsamda kollar doktor tarafından yukarı yöne doğru kaldırılarak omuz bölgesinde herhangi ağrıların hissedilip edilmediği gözlemlenir. Akabinde omuz röntgeni çekilir ve ayrıca bazı durumlarda farklı tetkik uygulamalarına da başvurulabilir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Bu sağlık sorunu farklı süreçlerde meydana gelebiliyor. Bu sorun kadınlarda daha sıkça görülebiliyor. Özellikle 40 ve üzeri yaşlarda sıkça meydana geliyor. Donuk omuz sorununun temel sebebi henüz net olarak bilinmiyor. Fakat omuz yırtılmaları, kireçlenme, ağır ürünlerin ani bir şekilde kaldırılması gibi faktörler bu rahatsızlığın oluşmasında etkilidir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuzun tedavisi farklı şekillerde gerçekleştiriliyor. Bu hastalıkta ilk tedavi uygulaması olarak cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Ayrıca kortizonlu iğneler de uygulanabiliyor. Bu sağlık sorunun tedavisi genellikle kısa sürelidir. Henüz ilk belirtilerde hemen doktora başvurulması tavsiye edilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı