Sponsorlu Bağlantılar

Eşinden Boşanan Kadın Nasıl Nafaka Alır?

Eşinden Boşanan Kadın Nasıl Nafaka Alır?

Avukat ile görüşen ve eşinden boşanmak isteyen birçok kadın için sunulmakta olan haklar bulunmaktadır. Boşanma davalarını sürdüren kadınlarda geleceğe yönelik kaygılardan en önemlisinin geçim sıkıntısı olduğu görülmektedir. Ülkemizde boşanmak üzere olan birçok kadının ekonomik olarak özgürlüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu gelecek kaygısının olması oldukça normaldir. Birçok kadını, kendi hayatının yanı sıra çocukları için de geçim sorunlarını düşünmek oldukça çıkmaza sürüklemektedir. Bu nedenle mali olarak zorluk içinde olan kişiler için verilmiş ve en doğal hak olarak görülen nafaka hakkı bulunmaktadır.

Boşanma işlemi içerisinde kadın, barınma ve geçinme ihtiyaçları için eşinden nafaka istemeye özgürdür. Kadınlar için istenebilecek tedbir ve yoksulluk olmak üzere iki çeşit nafaka şekli bulunmaktadır. Boşanma avukatı ile tüm bu işlemlerinizi çözüme kavuşturabilirsiniz.

Tedbir Nafakası – Yoksulluk Nafakası Hakkı Nedir?

Eşinden boşanan kadın için istenmekte olan nafakalar arasında ilk olarak bilinen nafaka biçimi tedbir nafakasıdır. Bu nafakanın verilebilmesi için birkaç unsurun bulunması gerekmektedir. Tedbir nafakası dava sürecinde verilen bir nafaka türüdür.

Boşanmalar sonucunda ailelerin ayrı evlerde yaşama haklarının olduğu bilinmektedir. Kadınların boşanma sonrası yaşayacağı herhangi bir yoksulluk durumunun oluşabilmesi durumuna karşılık olarak bu nafaka işlemi uygulanmaktadır. Bu nafakalara yoksulluk nafakası denmektedir.

Eşlerin farklı evlerde barınmaları durumu çocuklara bakma yükümünü ortadan kaldırmadığı için bu nafaka istenmektedir. Tedbir nafakası sadece kadınlar için değil çocuklar için de verilebilmektedir. Çocukların velayet durumunun tamamı ile nafaka talebinde bulunan kişide kalabilmesi için de bu durum istenebilmektedir. Çocukların velayetinin verilmiş olduğu kişiye verilen bu nafaka velayeti alamamış olan kişilerin, çocuklarının barınması ve geçinmesi için ödemek zorunda olduğu nafaka şekline ise “Çocuk için tedbir nafakası” ismi verilmektedir.

İştira Nafakası Hakkı Nedir?

Boşanma sonrasında çocuğun velayetini almış olan tarafa verilecek olan nafaka türüdür. Bu nafakanın verilme süreci çocuk ergin çağına gelene kadardır. Bu nafaka hakkında, nafakanın verileceği zamana ve ödenmek zorunda olunan zamana hakimin incelemeleri sonucu verilen karar ile belirlenmektedir.

Bu süreçte sadece kendisi ve çocuğu için nafaka istedi diye şiddet gören kadınlar bulunmakta, dav açtı diye tehdit edilen, hakaretlere maruz kalan kadınlar korkarak ne yapacaklarını şaşırmaktadırlar. Bu sebeple bir ceza avukatı olarak öncelikle böyle durumlarda savcılığa suç duyurusunda bulunularak hareket edilmesini tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı