Sponsorlu Bağlantılar

Ferforje

Ferforje

Ferforje kelime anlamı olarak dövme demir demektir. Genel olarak demirin yüksek ısı altında dövülme sürecindeki formuna ferforje denir. Daha açıklayıcı bir açıklama yapmak gerekirse, demir işleme ile üretilen dekoratif ve süs demirleri, demirlerle yapılan süsleme sanatıdır demek çok doğru olacaktır. Ferforje çok eski bir tarihe sahiptir. Başlangıçta bunun insan eliyle yaratılan bir sanat olduğuna inanılıyordu. Bu sanatın günümüze kadar korunan ve korunan sistemleri, profesyonel ustaların ince, detaylı çalışma ve sabır gerektiren bir meslektir.

Ayrıca birçok evde ve farklı alanlarda hala ferforje kullanılmaktadır. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu sanat türü ve motifleri dikkate alınarak belirlenen fabrikalarda özel makineler yardımıyla yapılmaktadır. Son yıllarda ferforje üretimini çok daha ekonomik hale getirmek için demir hazır motiflerle uygulansa da geleneği sürdüren tüm ustaların kendilerine has desen ve süslemeleri vardır. Demir ustası arayışınız varsa doğru adrestesiniz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu