Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kayması Doğru Teşhis

Göz Kayması Doğru Teşhis

Göz kayması tedavisi için doğru ve erken teşhis tedavinin seyri için oldukça önemlidir. Şaşı göz olarak bilinen, karşıdan bakıldığında içe veya dışa doğru ya da aşağı ve yukarı olarak farklı şekilde konumlanan gözün olması gereken yere getirilmesi tedavi ile mümkündür. Göz kayması ameliyatı kesin sonuç veren bir tedavi yöntemi olduğu gibi çocukluk döneminde gözlük kullanımı veya göz kapatma uygulamaları da çocuklarda göz kayması tedavisi için uygun yöntemlerdendir. Özellikle bebeklik döneminde ameliyat kararı alınmasından önce şaşılığın, yalancı şaşılık olup olmadığının belirlenmesi için bir yaşına kadar geçecek sürede rutin göz kontrollerinin yapılması gerekir.

Göz Kayması Ameliyatı

Ameliyat uygulamaları göz kusurlarını gidermek için sıklıkla kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özellikle gelişen teknolojik imkânlar ve alanında uzman hekimlerin uygulayacağı göz kayması ameliyatı her yaş grubu hasta için kesin çözüm sunmaktadır. Göz kaslarının, gözü olması gerek yerde tutması ve görme işlevi için gereken nöral bağlantıyı sağlaması için yapılan bu cerrahi işlem bir kez yapılabileceği gibi bazı durumlarda birden fazla ameliyat ile hastanın iyileşmesi sağlanabilir.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Göz kayması tedavisi ameliyat şeklinde gerçekleşecek ise çocuk ya da yetişkin uygulaması arasında fark bulunmaz. Göz kaslarının gelişimini tamamlaması ile bebeklik döneminde bir yaş sonrasında ameliyat planlamaları yapılabileceği gibi ileri yaşlarda da şaşılık ameliyatları yapılması mümkündür. Özellikle dar açılı olan şaşılıklar, estetik olarak fark edilememesinden dolayı bazı semptomlar sonucu hekime başvurulması sonucu fark edilebilir.

Bebeklik döneminden itibaren düzenli hekim kontrolleri bu riski ortadan kaldırır. Bebeklerin 9 ay itibari ile gelişimini tamamlayan göz kaslarında teşhis edilecek bir yetersizlik ile ameliyat uygulaması yapılma kararı alınabilir.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Göz ameliyatları fiyatları il bazında değişiklik gösterebileceği gibi bu alanda hizmet veren kurumlar arasında da değişiklik gösterir. Göz kayması ameliyatı bu değişkenlerden bağımsız olarak hasta özelinde yaşanan sağlık durumunun iyileştirilme aşamalarını kapsayan süre ve sayının tekelinde de farklı mali tablolar çıkaraktır.

Kimi şaşılık tedavisi tek bir operasyon ile giderilebilir. Bazı cerrahi müdahaleler ise dizi ameliyat şeklinde zamana yayılarak planlanır ve uygulanır. Her hastanın tedavisinde karşılaşacağı fiyat sıkalası başvurduğu hekim ve operasyonun yapılacağı sağlık kurumunun fiyat politikası ile tedavi şekli ile doğrudan ilişkilidir.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Şaşılık tanısında tedavi yöntemleri arasında ameliyat kesin çözüm sağlayan bir yöntemdir. Göz kayması tedavisi ameliyat haricinde erken yaşlarda uygulanacak gözü belirli sürelerde kapalı tutma ya da sağlıklı odaklanmayı sağlamak amacı ile gözlük kullanımı sayesinde de düzelebilir. Gözün kapalı tutulması ve diğer gözün görme eylemini ve doğru odaklanmayı sağlaması için göz kaslarını çalıştırmasının sağlanması bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca doktor tarafından belirlenen numara ve ölçüde hazırlanacak optik gözlükler kapatmalara eşlik edebilir ve gözün odak noktasını bulma ve orada kalma durumuna katkı sağlayabilir. Bu yöntemler özellikle erken dönemde uygulanabilir ve tümüyle iyileşme sağlayacağı gibi ameliyat öncesi kısmı bir iyileşmenin zeminini de hazırlayabilir.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz kayması tedavisi ameliyat söz konusu olduğu kaygı doğurabilir. Ancak şaşılık ameliyatlarının her yaş grubu için güvenle ve son teknoloji imkânları uygulanabiliyor olması iyileşmenin kalıcı olarak sağlanmasına olanak verir.

Bebeklik dönemi itibari ile dördüncü aydan itibaren hekim kontrollerinin yapılması ve dokuzuncu ayda bebeklerin göz kaslarının gelişimini tamamlaması ile teşhis edilecek şaşılık durumu tedavi edilebilir. Çocuklarda göz kayması tedavisi başvurulan hekim takibinde ameliyat öncesinde gözlük kullanımı ve gözün kapatılarak diğer gözün kas gelişimin sağlanması yönünde seyir izleyebilir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı