Sponsorlu Bağlantılar

Kahve makinasında kahve yapma rehberi

1. Su ekleyin

 

Depoyu soğuk suyla doldurun. Musluk suyunu temel bir su filtresinden geçirebilirseniz, en iyi sonuçları verecektir. Şişelenmiş su da işe yarıyor!

 

Damıtılmış su işe yaramaz çünkü suyunuz bu lezzetli tatları elde etmek için bazı minerallere ihtiyaç duyar. Su miktarını ölçmek için mutlaka damla kahve makinesi veya sürahisinin üzerindeki işaretleri kullanabilirsiniz, ancak elinizde bir terazi varsa suyun kıvamını tartabilirsiniz (1ml su 1g ağırlığındadır). Yaz oyunları için eğlenceli bir fikir: Her zamanki su miktarının yarısını kullanarak yarım yığın buz küpünü (bu tarifte 625 gram) doğrudan kahve makinesine koyun. Kahve buzun üzerine damlar ve buzlu kahveyi dondurmak için kullanılır.

2. filtreyi hazırlayın

 

Damlama kahve makineniz konik filtre kullanıyorsa, kıvrılmış kenarı ters yönde katlayın ve filtre sepetine yerleştirin. Oluklu düz tabanlı filtre kullanıyorsanız, filtre sepetine olduğu gibi yerleştirin. Bazı kahve makinelerinde yeniden kullanılabilir paslanmaz çelik filtreler bulunur; bu durumda, hiçbir hazırlık gerekli değildir.

3. kahve yapma adımı

 

Bir torba çekilmiş kahveniz varsa, bir sonraki bölüme geçin. Taze kahve öğütüyorsanız, orta boy bir kahve değirmeni ile başlayın (bazı öğütücülerin özel “damlama” ayarları vardır). Çoğu ev tipi kahve makinesi zaman ve sıcaklık gibi ayarları yapmanıza izin vermediğinden öğütme boyutunu değiştirmek kahvenizin tadını etkilemenin en önemli yollarından biridir. Renkli fincan takımı da oldukça önemlidir.

Kahve öğütücü ayarlarını not ettiğinizden emin olun, böylece bir sonraki kahve yaptığınızda bunları tekrarlayabilir veya değiştirebilirsiniz. Bıçaklı öğütücüler, kahve öğütücülerinden farklı bir ayara sahiptir, bu nedenle bir tane kullanıyorsanız, parçacıkların çoğu kum boyutunda görünene kadar öğütmeye çalışın.

Çekilmiş kahveyi kahve filtresine ekleyin ve sepeti makineye geri koyun. Cihazı açın ve pişirme döngüsü tamamlanana kadar bekleyin. Makineniz, güç seçici gibi ek özelliklere sahip olabilir, ancak tariflerimiz varsayılan ayarlarla en iyi şekilde çalışır (tarifimizden daha hafif veya daha güçlü bir kahve istiyorsanız, bir sonraki kahve miktarını her zaman ayarlayabilirsiniz). Çoğu makinede, suyun kahvenin üzerine damlamaya başladığı andan suyun yere damladığı zamana kadar 3 ila 5 dakika sürer.

 

4. Doldur ve keyfini çıkar

 

Taze demlenmiş kahve içmeye hazırsınız! Damlama makinenizde bir tencere ve bir elektrikli ocak varsa, bu plakadan gelen ısı kahveyi acılaştırabileceğinden, tencereyi ocaktan almanızı öneririz. Artık kahveniz varsa ve sıcak tutmak istiyorsanız, bir termosa dökün. Taze kahve içerken tadına dikkat edin. İstediğinizden daha acıysa, bir sonraki tur için biraz daha kaba veya biraz ekşi veya yeterince tatlı değilse biraz daha ince öğütebilirsiniz.

Kaynak: mauna

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu