Sponsorlu Bağlantılar

Lazer Göz Ameliyatı Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Lazer Göz Ameliyatı Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Görme problemlerine yol açan göz kusurları için uygulanan tedavilerden birisi lazer göz ameliyatı oluyor. Ameliyat sonrasında hastaların, doktor tarafından verilen ilaçları ve damlaları aksatmadan kullanması gerekir. Göze darbe almamaya dikkat edilmelidir.

Ameliyat olan kişilerin birkaç gün göze su değdirmekten kaçınması gerekiyor. Aynı zamanda keskin gün ışığı olması halinde güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Lazerler göz çizdirme sonrası ilk hafta yorucu işler yapılmamalı ve kontrollere eksiksiz gidilmelidir.

Göz Çizdirme Nedir?

Gözde meydana gelen problemler nedeniyle insanların günlük hayatı olumsuz etkilenir. Miyopi, hipermetrop, presiyobi gibi problemler başta olmak üzere birçok göz hastalığının tedavisi için lazerle yapılan tedaviye göz çizdirme denir.

Lazer ışını kullanılarak korneanın tekrar şekillendirilmesi ve göz hastalıklarının giderilmesi amaçlanır. Bu işlem ise göz çizdirme olarak tanımlanır. Hızlı yapılan ve sonuçları başarılı olan bir işlemdir ve bu doğrultuda pek çok hastada uygulanır.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Lazer yardımı ile giderilebilecek bir göz problemi olan hastaların neredeyse hepsinde lazer göz çizdirme uygulanabilir. Ancak belirtmek gerekir ki kişinin yaşının ve sağlık durumunun bu ameliyat için uygun olması gerekir.

18 yaşından büyük olan kişilerde göz kusurlarının giderilmesi için uygulanması mümkündür. Kişinin kornea kalınlığı da lazer göz çizdirme yapmak için uygun seviyede olmalıdır. Aynı zamanda korneada leke ve benzeri problemlerde de uygulanır.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatın yapılmasında farklı teknikler uygulandığından tek bir yapılma yöntemi yoktur. Hangi lazer göz ameliyatı yöntemi uygulandığına bağlı olarak uygulama şekli de değişir. Belirtmek gerekir ki bu noktada genel bir prosedürden söz etmek mümkündür.

Hastalar lazer yatağına uzandıktan sonra gözlerinin çevresi kapatılır ve ekarter ile gözlerin işlem sırasında açık kalması sağlanır. Aynı zamanda damla kullanılarak anestezi yapılır ve uyuşturma işlemi gerçekleştirilir. Lazer göz ameliyatı genel prosedürleri bu şekildedir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

İyileşme süresi, uygulanan yönteme ve hastaya göre değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak kısa bir iyileşme sürecinden sonra gözler tamamen normale döner. Lazer göz ameliyatı sonrasında 1 gün ardından günlük hayata dönülebilir.

İyileşme sürecinde hastaların 3-6 ay göz damlası kullanması istenir. Aynı zamanda başka ilaçlar da verilebilir. Lazer göz ameliyatı sonrasında doktor talimatlarına uymanız önemlidir.

Keratokonus Nedir?

Keratokonus, kişinin korneasında koni şeklinde öne doğru bir çıkıntı oluşması sorununa denir. Yani korneanın şekli bozulur. Tedavisi ise genellikle keratokonus ameliyatı ile yapılır.

Korneanın şeklinin bozulması ile birçok göz problemi ortaya çıkar. Bozuk ve bulanık bir şekilde görmeye başlanır. Keratokonus ameliyatı bu problemin düzeltilmesi için yapılan cerrahi işleme denir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus erken aşamada olduğu zaman kişinin düz çizgileri eğri görmesi, görüşte bulanıklık meydana gelmesi, gözlerin kızarıp şişmesi, ışığa karşı hassasiyet gibi belirtiler olur. Keratokonus ameliyatı bu belirtileri gösterenler için yapılır.

Hastalığın ilerlemesi halinde ise hipermetrop ve miyopi belirtileri ortaya çıkabilir. Kontak lenslerin göze uymaması, bulanıklığın artması da bu belirtiler arasındadır. Belirtilere sahip olanların uzman doktor muayenesi ardından keratokonus ameliyatı olması gerekebilir.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemleri arasında en basit olan erken aşamada lens ve gözlük kullanımıdır. Aynı zamanda cerrahi olarak ameliyat yapılabilir ve kornea içerisine şekillendirme amacıyla küçük bir cihaz yerleştirilebilir. Bununla birlikte ileri aşamada kornea nakli önerilebilir. Hastalığa sahip olanlar normal bir görüşe sahip olmak için keratokonus ameliyatı olmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı