Sponsorlu Bağlantılar

Lazerle Göz Çizdirme Yöntemleri

Lazerle Göz Çizdirme Yöntemleri

Göz çizdirme lazer tedavisi öncesinde en sık kullanılan göz operasyonlarından biriydi. Görme problemi yaşayan bireylere uygulanan göz çizdirme operasyonu sırasında gözün ön kısmı olan kornea bıçaklar aracılığıyla çizikler atılır. Fakat günümüzde gelişen lazer teknolojisi ile korneanın üst kısmında bulunan tabaka üzerinde birtakım lazerle işlemler yapılır.

Bu işlemler sayesinde kişinin göz derecesi düşürülür ve böylece daha net bir görme özelliğine sahip olur. Uzağı ya da yakını net görememe durumlarında göz çizdirme işlemleri ile kısa sürede daha sağlıklı bir görüş elde edilir.

Klasik bir uygulama olan göz çizdirme korneanın yapısı doğrultusunda uygulanır. Eğer korneanın yapısı lazer işlemine elverişli değilse bu klasik yöntem tercih edilir.

Göz Çizdirme Nedir?

Göz kusurlarında en sık kullanılan tedavi yöntemi göz çizdirmedir. Hipermetrop, miyop, astigmat ve katarakt gibi önemli birçok göz rahatsızlığından kurtulmak amacıyla yaygın kullanılan işlemlerden biri de göz çizdirme operasyonudur.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Teknolojik gelişmelerin yaşandığı günümüzde lazer ile gerçekleşen ameliyatlar daha fazla tercih edilmeye başladı. İçerisinde herhangi bir risk barındırmayan lazer göz ameliyatı son derece konforlu bir ortamda uygulanır.

Yapılan ön incelemeler ve tanımlamalar doğrultusunda 18 yaşını dolduran ve görme kusuru bulunan her bireye bu teknik uygulanır. Gözün ve korneanın sağlık durumu işlemin başarısı ve kalıcılığı üzerinde etkilidir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan görme kusurları günümüz teknolojik imkanları doğrultusunda lazer göz ameliyatı ile tedavi edilir. Hasta ameliyat öncesi birtakım testlerden geçer ve sağlık durumu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunur.

Hastanın ameliyata uygun olması halinde operasyona geçilir. Ameliyata geçmeden önce göze atılan Damla anestezi hastanın ağrı hissetmesini önler. Daha sonra kornea üzerinde lazer yardımı ile bir takım göz çizme işlemleri yapılır.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Yenilikçi ve teknolojik gelişmeler kendini sağlık alanında da göstermeye başladı. Özellikle göz çizdirme sonrası hastalar hemen taburcu edilir ve evine gönderilir. Hastanın hızlı bir iyileşme süreci yaşaması için bol bol dinlenmesi ve gözü enfeksiyonlara karşı koruması önerilir.

Bu doğrultuda önerilen kremler kullanılır. Hasta her ne kadar 3-4 gün ağrı ya da yanma hissetse de bu durum geçicidir. 1-2 hafta içerisinde yapılan ameliyat sonrası tüm görme bozuklukları ortadan kalkar.

Keratokonus Nedir?

Korneanın sivrilmesi ve incelmesi sonucunda görme kayıplarına keratokonus denir. Bu durum gözün görüş alanını olumsuz etkileyerek her geçen gün ilerleyecek bir göz hastalığına neden olur. Dolayısıyla keratokonusun erken dönemde teşhis edilmesi ve doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Her iki gözü de meydana gelebilecek bu hastalık kimi durumlarda tek gözde de ortaya çıkar. En uygun tedavi yöntemi ise keratokonus ameliyatı olarak bilinen operasyondur.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde birçok kişinin yaşadığı en önemli görme bozukluklarından biri de keratokonus yani kornae bozukluğudur. Bu hastalığın en temel belirtisi ise bulanık görme, güneş gibi parlak özelliğe sahip ışıklara bakamama, zaman geçtikçe gözlük derecesinin her defasında ilerlemesi, ani göz rahatsızlıkları şeklinde kendini gösterir. Zaman kaybetmeden keratokonus ameliyatı olmak gerekir.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Kişiye özel planlanan keratokonus tedavisi için farklı tedavi yöntemleri bulunur. Uygulanacak işleme uzman hekimler karar verir. Tedavi yöntemleri içerisinde kornea nakli, kontakt lens tedavisi, kornea içi halkalardır. Keratokonus ameliyatı kısa sürede uzman hekimler tarafından yapılır ve hastalar kısa sürede sağlığına kavuşur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı