Sponsorlu Bağlantılar

Lens

Lens

Kornea ülseri, korneanın kaşınması, epitel tabakasının ayrılması gibi durumlarda da kontakt lensler kullanılmaktadır. Bu durumda lens, normalde bir bandajla örtülen göz için bir bandaj görevi görür. Bu sayede hem kornea kapatılır hem de görme fonksiyonu kesintiye uğramaz.

Kontakt lensler iki nedenden dolayı kozmetik amaçlı kullanılabilir. Öncelikle göz sağlığı sorunu olmayan kişiler sadece kozmetik amaçlı kontakt lens tercih edebilirler. Göz renginden farklı renkteki lensler sadece göz rengini ve görünümünü değiştirmek için kullanılabilir. İkincisi, kontakt lensler kalıcı göz problemlerini gizlemek ve kamufle etmek için de kullanılabilir.

Protez kullanımı olarak da adlandırılan bu kullanım, kaza veya göz hastalığından kaynaklanan kalıcı göz hasarı durumlarında tercih edilmektedir. Göz yüzeyinde geri dönüşü olmayan hasarlar veya iris tabakasının yokluğu gibi durumlarda kişilerde görme sorunları olabilir ancak bu durum dış görünüş açısından gizlenebilir. İris, gözbebeği, göz beyazı ve göz damarlarının işlendiği kontakt lensler bu durumlarda estetik olarak normal bir görünüm sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı