Sponsorlu Bağlantılar

Makula Deliği Nedir?

Makula Deliği Nedir?

Gözün içini dolduran vitreus yapısında oluşan sorunlar makula deliği oluşumuna sebep olabilir. Vitreusun doğal yapısında oluşan bazı değişiklikler görme merkezinden çekinti oluşmasına sebep olur. Bu çekintiler sonucunda ise makula deliğinin oluştuğunu görmek mümkündür.

Makula deliği belirtileri arasında görmenin azalması, bakılan yerin ortasında siyah bir nokta görülmesi gibi pek çok neden ortaya çıkabilir. Bunun dışında eğri görme gibi bazı sorunlar da makula deliği belirtileri arasında sayılabilir. Makula deliği ile ilgili olarak sorunlar genelde 60 80 yaşından sonra ve yüksek oranda hanımlarda görülen bir sorundur. Bu delik ile ilgili herhangi bir belirti var ise en yakın uzmandan yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt tedavisi ameliyatının yapılabilmesi için eskiden farklı yöntemler uygulanırken günümüzde oldukça pratik bir yöntem ile bu problemden kurtulabilmek mümkündür. Bu yöntem fakoemülsifikasyon yöntemidir. Fakoemülsifikasyon yönteminin kısa adı Fako dur.

Gözde oluşan saydam tabaka küçük iğne ucu ile parçalanır ve parçacıklar buradan temizlenir. Bu işlemin yapılması 15-20 dakika arasında bir süre alır ve hastaya anestezi uygulanmaz. Göz içerisinde uygulanan küçük bir damla sayesinde gözün belli bölgesinin uyuşması sağlanır ve işlem gerçekleştirilir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt tedavisinin yapılması sırasında risk oluşup oluşmayacağı hastaların en merak ettikleri konular arasındadır. Katarakt tedavisi yapılırken göz içerisinde parçalama işlemi gerçekleştirilirken herhangi bir bölgenin zarar görmemesi için oraya uygulanacak bazı işlemlerin sırasıyla doğru bir şekilde uygulanması ve parçacıkların net bir şekilde temizlenmesi herhangi bir sorunun ortaya çıkmasını engeller.

Fakat yapılacak işlemler sırasında hassas davranılması ise retinaya zarar verilmesi görme ile ilgili sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple katarakt tedavisi yaptıracağınız zaman muhakkak uzman bir yerde bu işlemi yaptırmanız gerekir.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği tedavisi son zamanlara kadar gerçekleştirilemeyen bir işlemdir. Fakat yapılan bazı çalışmaların ardından denenen bazı işlemler sonucunda makula deliğini tedavi edilebilecek bir yöntemin bulunduğunu ispat etmektedir. Bu yöntemlerden biri olan vitrektomi ameliyatı sayesinde makula deliğini kapatmak mümkündür. Vitrektomi ameliyatı ile hastalara yapılan tedavi sonrasında hastanın belirli yüksekliklere çıkması veya uçağa binmesi gibi pek çok durum yasaklanabilmektedir. Fakat deliğin sürecine göre ve miktarına göre tedavi edilip edilememesi durumları değerlendirilmelidir.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği evreleri genel olarak 4 evre olarak belirlenmiştir. Deliğin hangi seviyede olursa olsun fark edildiği andan itibaren tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü küçük olan 1 delik hızlı bir şekilde büyüyebilmektedir. Ameliyat başarısının düşmemesi için evre 4 olmadan tedavi edilmesi oldukça önem arz etmektedir. Sisli az görme, düz alanların kırık veya yamulmuş bir şekilde görülmesi gibi pek çok sorun makula deliği olduğu ile ilgili problemi ortaya çıkartabilir.

 

 

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Gözde görmeyi sağlayan en önemli bölgelerden bir tanesi retina dır. Retina bölgesinde bulunan vitreous jel kıvamında bir sıvıdır. Bu vitreus sıvısı jel kıvamını kaybettikten sonra büzüşmeye başlar ve gözün arka duvarından ayrılır. Bu ayrılmaya arka vitreus dekolmanı adı verilir.

Bunun oluşması sırasında retina tabakasında yırtık oluşur ve göz içi sıvısı bu yırtıktan retina ve arkasında bulunan duvar arasında geçer ve bu oluşuma retina dekolmanı adı verilir. Retina dekolmanı var ise göz açık veya kapalı iken ışık çakmaları, görme alanı içerisinde gri siyah perde, gözde bulanıklık veya görme kaybı hisleri en önemli belirtiler arasındadır.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı