Sponsorlu Bağlantılar

Mamografi Nedir, Nasıl Çekilir?

Mamografi Nedir, Nasıl Çekilir?

Mamografi meme filminin özel bir teknik ile çekilmesi işlemidir. Meme kanseri, Türkiye’de en fazla görülen kanser türlerinden biridir. Akciğer kanserinden sonra en fazla görülen kanser türü olması birçok kadının risk altında kalmasına neden olmaktadır. Erken şekilde kanser hücrelerinin teşhis edilmesi için ise hayat kurtarma açısından büyük bir önem taşıyor. Bu aşamada ise kadınların imdadına yeni nesil tıp yöntemleri yetiyor. Bu tıp yöntemleri sayesinde kadınlarda oluşması muhtemel meme kanseri riskleri önceden tespit edilir ve daha kolay şekilde tedaviye başlanabilir.

Mamografi Nedir, Nasıl Çekilir?

Mamografi filmi çekilmeden doktorun kesin olarak bir tanı koyması çok kolay değildir. Normal muayeneler sırasında meme içerisindeki 1,5-2 cm boyutlarındaki kitleler daha kolay saptanabilirken henüz küçük boyutlarda olan ve normal muayene ile saptanması zor olan kitleler mamografi ile daha kolay şekilde saptanabiliyor. Bununla birlikte tanı ve tedavi için mamografi kişilere daha erken bir tedaviye başlama imkânı sunuyor. Çekim öncesinde de hastaların herhangi bir şekilde kozmetik malzeme kullanmamasına önem verilmesi gereklidir.

Mamografi Fiyatları

Mamografi fiyatları da kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Ancak bu fiyatlar da sabit bir tutardan bahsetmek mümkün değildir. Aynı zamanda mamografi fiyatları her sene güncellendiği için de net fiyat vermek mümkün olmuyor. Kurumdan kuruma farklılık gösteren mamografi fiyatları ne olursa olsun mutlaka hastalığın teşhis edilmesinde son derece önemlidir.

Açık Emar Neden Çekilir?

Açık emar, Açık MR olarak da bilinmektedir. Medikal alanda ki teknolojik gelişmeler sayesinde önceden kişilerin gözünü korkutan ve çok zor uygulamalar olarak görülen durumlar artık çok daha pratik şekilde gerçekleştiriliyor. Açık emar uygulaması hastalıkları zamanında teşhis etmek ve erken tedaviye başlayabilmek için çekilmektedir. Bu uygulama sırasında kişilerin sağlığını tehdit edecek olan iyonlaştırıcı radyasyonların kullanılmamasına özen gösterilir. Bu emar uygulaması hastanın tüm doku ve organlarının çok detaylı şekilde görüntülenmesine yardımcı olmaktadır. Hastaların herhangi bir hastalık riski karşısında daha iyi incelenebilmesi için kullanılan bu emar yöntemi hemen her türlü vücut dokusunu oldukça ayrıntılı şekilde göstermektedir. Birçok hasta kapalı bir emar cihazı içerisine girmek istemeyebiliyor. Bu nedenle de hastalar için açık sistemli emar uygulaması daha pratik oluyor.

Açık Emar Nasıl Yapılır?

Açık emar uygulaması birçok hastanede uygulanan sistemlerden biridir. Bu sistemin uygulanması sırasında kişilerin kesinlikle kozmetik ürün kullanmaması gereklidir. Kişiler emar çektirmeden önce normal şekilde yiyip içebilirler. Rutin ilaçlarını da kullanmaya devam edebilirler. Ancak bazen doktorun isteği üzerine emar çekilmeden 4 saat önce herhangi bir şey yiyip içmeleri istenmez. Bununla birlikte kişilerin bol kıyafet giymesi, herhangi bir takı takmaması, gereksiyorsa önlük giymeleri istenmektedir. Bu uygulama sırasında kişilerin üzerinde metal olarak herhangi bir şey bulunmamasına özen gösterilmelidir. Bu uygulamada çocuklar için anestezi gerekmeden de emar çekimi gerçekleştirilebilir. Hastaların yakınları emarın çekildiği alanda bulunabilir, istenirse hasta için oturarak ya da yan şekilde de MR çekilebilir. Kalp ve tansiyonu olanlar, astım hastaları için açık olarak çekilen emar daha idealdir.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları ise kişilerin gittiği sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterebiliyor. Aynı zamanda her sene güncellenen veriler ile de sağlık kurumları açık emar fiyatları konusunda çeşitli güncellemeler getirebiliyor. Ancak her durumda bu uygulama son derece pratiktir ve birçok kapalı emardan korkan hasta için fazlası ile ideal bir uygulamadır. Özel hastalarda açık emar fiyatları da diğer kuruluşlara göre farklılık gösterecektir.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı