Sponsorlu Bağlantılar

MCLed

MCLed

Bir transformatörün tam adı bir trafodur. Elektrik enerjisi miktarını dönüştürmeye yarar. Aynı zamanda bir elektrik devresi elemanına verilen addır. İngilizce “trafo” teriminden günümüze bir transformatör olarak evrilmiştir. “Transformer” kelimesinin Türkçe anlamı “trafo” demektir. Adından da anlaşılacağı gibi, bir miktar elektrik enerjisini istenen bir değere dönüştürmek için transformatörler kullanılır. Transformatörler, frekansı değiştirmeden manyetik indüksiyon ile gerilim seviyesini dönüştürmek için kullanılan devre elemanlarıdır. Hareketli parçası yoktur; Bir tür elektrikli makinedir.

Transformatör ne işe yarar sorusunun cevabı ile devam edelim. Transformatörler, gücü iletmek ve dağıtmak için yaygın olarak kullanılan makinelerdir. Elektriğin santrallerden kullanım yerine taşınması sırasında hatlarda elektrik kayıplarının yanı sıra voltaj düşüşleri de gözlenmektedir. Bu durumu en aza indirmek için güç sabit tutulmalı ancak gerilim artırılmalıdır. Yani aslında akımın düşürülmesi demektir. Akım azaltılarak hatlarda kullanılan iletkenlerin kesitleri de küçültülür. Bu büzülme nedeniyle kayıplar azalır ve iletken maliyeti otomatik olarak düşer. Bir transformatörün kullanımlarından biri, voltajı veya akımı artırmak veya azaltmaktır. Tüm led arayışınız için bizi tercih edebilirsiniz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu