Sponsorlu Bağlantılar

Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılmaz

Sertleşme sorunu olan erkekler için pek çok tedavi şekli vardır. Bu tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda penil protez uygulanabilmektedir. Mutluluk çubuğu adı da verilen penil protez, cerrahi olarak penisin içine yerleştirilen özel malzemelerle yapılır. Mutluluk çubuğu temel olarak iki türlüdür:

 

Tek parçalı penil protez türleri

 

Üç parçalı penil protez türleri

 

Erkeklerde mutluluk çubuğu takılmadan önce diğer tüm alternatiflerin denenmiş olması önemlidir. Bir protez türü olması nedeni ile en son çözümlerden biri olarak ele alınmalıdır. Uzmanlar tarafından en uygun yöntemlerle uygulandığı takdirde penil protez oldukça işe yarar bir çözümdür.

 

Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılmaz?

 

Tedavi yöntemlerinin çoğu denendi ise ve sonuç alınamadıysa üroloji doktorunun uygun görmesi halinde penil protez uygulanabilir. Hangi hasta için hangi protez türünün uygun olacağı doktor tarafından belirlenip hastaya önerilir. Ancak elbette ne tür protez tercih edeceği hastanın tercihidir.

Hastaların mutluluk çubuğu kimlere takılmaz kimlere takılabilir diye araştırmaları önemlidir. Bu konuda doktora danışılması ve uygunluğun kontrol edilmesi gerekir.

 

Tek parçalı olarak uygulanabilen mutluluk çubukları oldukça basit bir operasyonla takılabilmektedir. Bu operasyon lokal anestezi altında dahi yapılabilmektedir. Kullanımı kolaydır. Ancak özellikle tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan hastalar için önerilmemektedir. Üç parçalı mutluluk çubukları ise şişirilebilir özelliktedir. Özellikle el vücut koordinasyonu ile ilgili zorluk çeken kişilere ve parkinson hastalarına önerilmemektedir.

 

Mutluluk Çubuğu Kimler İçin Risklidir?

 

Doktorların ortak kanaatine göre mutluluk çubuğunun uygulanması risk teşkil eden hasta grubu şunlardır:

 

Bu aleti kullanamayacak şekilde akıl ve ruh hastalığına sahip olan kişiler.

 

İleri derece şeker hastaları.

 

İleri derece şeker hastalarının, protezlerde enfeksiyon riskinin var olması sebebi ile mutluluk çubuğu kullanması uygun görülmez. Ayrıca ileri düzeyde ruhsal rahatsızlığı olan hastalarda bu protezi doğru şekilde kullanamayacağı için takılması uygun değildir. Bu iki grup için mutluluk çubuğu oldukça riskli görülür. Bunlar dışında kişisel olarak değerlendirmeler yapılmalıdır. İşin uzmanı olan ürologlar kişinin bu protez için uygunluğunu tespit etmelidir. Doktorun tavsiyesi göz önüne alınarak hastalar kendilerine en uygun penil protez türünü tercih etmelidirler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı