Sponsorlu Bağlantılar

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi

Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu’nun 612. maddesi uyarınca miras sözleşmesi hükümlerine tabidir. Bu nedenle sözleşmenin kurulma şekli miras sözleşmesi hükümlerine göre belirlenir.

Bu antlaşmanın akdedilmesi için öncelikle akit tarafların hazır bulunması gerekir. Sözleşmenin taraflarından birine nafaka borçlusu, diğer tarafa da nafaka alacaklısı denir. Nafaka borçlusu, bir sözleşmede, nafaka alacaklısına bakmayı ve sözleşme kapsamında alacaklıya karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyi taahhüt eden kişidir. Öte yandan mirastan feragat sözleşmesi konusunda bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Vesayet borçlusu ise, emanet borçlusu ölene kadar ona bakmayı kabul ettiği için, emanetçi borçluya mal varlığının bir kısmını veya tamamını devretmeyi taahhüt eder. Sözleşmenin tarafları veya temsilcileri, yasanın öngördüğü şekil şartlarına uygun olarak yetkililerle bir sözleşme akdederek bu sözleşmeyi resmileştirebilirler. Sözleşmenin akdedildiği bu organlara ve genel şartlarına aşağıda değindik.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu