Sponsorlu Bağlantılar

Özel Üniversitelere Ait Taban Puanları

Özel Üniversitelere Ait Taban Puanları

YKS’ye az bir zaman dilimi kala birçok öğrencinin heyecan seviyesinin oldukça arttığı tahmin ediliyor. Bir yandan pandemi süreci ile mücadele eden adaylar bir diğer taraftan da sınava hazırlık süreci ile mücadele ettiler.

Bu noktada adayların en fazla merak ettikleri ve araştırdıkları konular arasında özel üniversite seçenekleri ve bu üniversitelerin hangi puan aralığı ile alım yaptığı sorularına cevap aranıyor. Adayların istedikleri bölümde bu noktada oldukça önemlidir. Ancak genel kanı özelde üniversite okumak isteyen adaylar için hem TYT hem de AYT sınavlarında barajı geçmek gerekiyor.

TYT ve AYT Barajları

Üniversite hayali kuran adaylar için TYT barajı 170 iken AYT’de baraj 170’tir. Adaylar bu puanları lamları halinde özelde diledikleri takdirde ilgili bölümleri okuyabilirler.

Taban Puan Aralıkları

Özelde üniversite okumak isteyen öğrencilerin TYT için taban puanları 170 ve üzerinde olmalarıdır. AYT’de ise adayların 180 ve üzeri puan almaları durumunda ilgili üniversitelerin bölümlerini tercih edebilirler. Bu puan aralığında puan alan adayların yapmaları gereken tek şey ilgili üniversitede kendi bölümleri var mı yok mu bu soruya cevap aramaktan geçiyor.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı