Sponsorlu Bağlantılar

Penis Kırılması Belirtileri

Penis Kırılması Belirtileri

Penis kırılması tıbbı müdahale gerektiren acil bir durumdur. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan bireylerin alanında uzman bir üroloji doktoruna görünmesi gereklidir. Muayene ve kesin teşhis sonrasında ameliyat edilerek tedavi edilebilir. Erken tanı ve erken müdahale oldukça önemlidir. Penis kırılması belirtileri şöyledir;

 • Kişi tarafından duyulan bir çıtırtı veya kırılma sesi
 • Ani şekilde ereksiyon kaybı
 • Yaralanma durumunun sonrasında şiddetli ağrı
 • Yaralı bölge üzerinde morarma
 • Bükülmüş ve eğri duran penis
 • Kanama
 • İdrar yapılmasında güçlük

Bu belirtilere sahip kişilerin vakit kaybetmeden hızlı ve erken tedavi sürecine başlamış olması gerekir. Tedavi dilmeyen penis kırılması kalıcı cinsel ve idrar sorunlarına sebep olur.

Penis Kırılması Tedavi Yöntemleri

Penis kırılması acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kırılma şüphesi duyuyorsanız teşhis için doktora başvurmanız ve tedaviye hemen başlamalısınız. Penis kırılması genellikle üroloji hekimlerinin ameliyat ile tedavi edebildiği bir durumdur.

Peniste oluşan yırtılmaları dikişi kullanarak kapatılması cerrahi işlem ile gerçekleştirilir. Hasta, ameliyat sonrası 1-3 gün gibi bir sürede hastanede kalarak gözlem altında tutulur. Doktorun tavsiye ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak penis kırılması tedavinizi başarı ile tamamlarsınız.

Penis Tedavi Fiyatları

Penis kırılması ile başvuruda bulunduğunuz merkeze ve hekime göre penis tedavi fiyatları değişkenlik gösterir. Güven duyduğunuz bir merkez ve hekim tarafından işlemin yapılması tedavi sürecinizi olumlu yönde etkiler. Şikâyetiniz penis kırılması yönünde ise vakit kaybetmeden profesyonel ekip ve kaliteli hizmet veren alanında uzman kişilere danışmanız gerekir.

Vazektomi Nedir?

Vazektomi nedir, küçük bir cerrahi müdahale ile sperm kanallarını bağlanması veya kesilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde meni içerisinde sperm girmesinin önüne geçilir. Son yıllarda erkeklerin tercih ettiği bir doğum kontrol yöntemdir. Vazektomi işlemi kalıcı ve etkenliği yüksek bir yöntemdir.

Vazektomi geri alma işlemi üzerinden yıllar geçse de yapılabilir ancak geçen yıllar ile etkinliğini kaybetmesi daha çok artar. Kanal bağlaması olarak da geçen bu cerrahi operasyonun uzmanlar tarafından testis ağrısı yapması söz konusu olmadığı söylenir.

Vazektomi nedir erkekler için kesin çözüm niteliğinde olan basit ve güvenilir bir operasyon olan vazektomi, erkeğin sperm taşıyan kanallarının kesilerek bağlanması yöntemine denir. Oldukça düşük risk taşıyan bu operasyonda lokal anestezi yöntemi ile skrotum adı verilen testis keselerinin üst ve yan taraflarından 3-5 mm’lik cerrahi kesiler yapılarak yapılır.

Çağın korunma yöntemleri arasında yer alan bu işlem ile uzun yıllar doğum kontrolü sağlanabilir.  Vazektomi işlemi yapılmadan önce bilinmesi gereken bu işlemin kalıcı olduğudur. Geri dönüşümü olabilir.

Ancak sperm kanalları tekrardan uç uca bağlansa da onarım işleminin başarısı ve onarımı gebelik sağlanması için yeterlilik sağlamayabilir. Bundan dolayı yaptıracak olan kişinin bunları göz önünde bulundurmasın da fayda vardır.

Vazektomi Kimlere Uygulanır?

Ülkemizde ki yasal gereklilikten dolayı 18 yaşını doldurmuş tüm erkek bireylere uygulanabilmesi mümkündür. Kişilerin kendi onayı ve evli ise eşlerinin onayının alınması gereklidir. Yeterli çocuk sahibi olan kişilerde doğum kontrolü sağlanmak amaçlı uygulanır.

Çocuk sahibi olmak istemeyen 35 yaşını geçmiş erkekler için uygulanır. Kalıtımsal rahatsızlığı olan kişilerde çocuklar da oluşabilecek hastalıklara karşı tedbir amaçlı kişinin isteği ile Vazektomi nedir araştırılması yapıldıktan sonra uygulanır.

Testis Ağrısı Nedir?

Testisler hassas ve dış etkenlere karşı oldukça duyarlı organlardır. Küçük darbeler ya da yaralanmalar testis ağrısı sebebi olabilir. Ağrı şiddetli ve uzun süreli is hemen tıbbı müdahale gerektirebilir. Belirti olarak karın ağrısı önce başlayabilir ve ardından ağrı testis ağrısı olarak ortay çıkabilir. Ağrıya sebebiyet veren bazı nedenleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Yaralanma
 • Enfeksiyon ve inflamasyon
 • Testiküler torsiyon
 • Epididimit
 • Orşit
 • Varikosel
 • Spermatosel
 • Hidrosel
 • Testis Kanseri olarak sıralanabilir.

Testis Tümörü Neden Oluşur?

Oldukça nadir görülen bir kanser türü olması ile birlikte aniden testis ağrısı ile ortaya da çıkabilir. Testis içinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması testis kanserine neden olur. Genetik faktörler ve sağlıksız beslenme her kanser türünde olduğu gibi bu kanser türünde etkileyicidir.

Her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis ile tedavi edilmesi mümkündür. Birinci dereceden yakın akraba baba ve kardeş gibi kişilerde görülmesi testis kanserine yakalanma riskini yükseltir. Genellikle 15-49 yaş aralığında bulunan erkeklerde görülebilir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı