Sponsorlu Bağlantılar

Psikolojik Destekte Mobil Dönem

Psikolojik Destekte Mobil Dönem

 

Psikolojik destek, zaman zaman herkesin ihtiyaç duyduğu bir destek türü olsa da insanların başvurmaktan çekinebildikleri dikkat çekiyor. Bu gerçek yalnızca ülkemiz için geçerli değil. Desteğe ihtiyacı olup da bu desteği almak için girişimde bulunanların oranı Hollanda’da yüzde 10,9, Fransa’da yüzde 11,3, ABD’de ise yüzde 17,9 olarak belirlenmiş. Desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyor ancak çekiniyor musunuz? Yalnız değilsiniz.

 

İnsanlar Etiketlenmekten Korkuyorlar

Yapılan röportajlarda insanların “psikolog’a gitmek”, “sakinleştirici ilaç kullanmak” gibi çekinceleri olduğu görülüyor. Halbuki bir psikolog ile görüşmek, herhangi bir konuda problem yaşayan kişinin doğru bakış açısını görmesine yardımcı olabilir. Bireyin aylarca kendi kendine içinden çıkamayacağı bir süreç, profesyonel destek ile çok daha kısa sürede atlatılabilir. Ayrıca bu süreç genellikle herhangi bir ilaç kullanmadan gerçekleştirilir. Psikolog’lar reçete yazma yetkisine sahip değildirler. Bunun yerine danışanlarına telkinlerde bulunarak destek olmaya çalışmaktadırlar.

 

Çözüm Mobilde

Çağın getirdiği bir avantaj olarak mobil cihazlar üzerinden yapamadığımız neredeyse hiçbir iş kalmamış durumda. Buna ikili görüşmeler de dahil. İki kişinin görüntülü ya da sesli görüşmesi kolayca mobil cihazlar üzerinden güvenle gerçekleştirilebiliyor. Sağlık hizmetlerinde de bu yönteme başvurulduğunu ve iyi sonuçlar alındığını görmekteyiz. Psikolojik destek konusunda da mobil tarafta bir çözüme rahatlıkla ulaşabiliyoruz.

 

Terapi Koltuğu: Mobil Psikolojik Destek Uygulaması

Terapi Koltuğu mobil uygulaması, mental terapi yapabilecek uzmanlarla danışanları bir araya getirebilen yeni bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Doktor Bilişim tarafından geliştirilen uygulama, klinik terapi uygulanabilecek konulara göre gruplanmış uzmanların birer listesini içeriyor. Destek almak isteyen bir kişi kolaylıkla bir uzmanı seçebiliyor ve yakın bir zamana görüntülü görüşmesini planlayabiliyor. Girişim ekibi, tüm uzman ekibini titizlikle sisteme dahil ettiklerini; tüm uzmanlarının psikolog olmasının yanında klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapıyor olmasına dikkat ettiklerini belirttiler. Dolayısıyla uygulamada bulunan uzmanların yetkinliklerine rahatlıkla güvenilebilir.

 

Kullanıcı Gizliliği ve Güvenliği

Terapi Koltuğu ekibi; gizlilik, güvenliği ve kaliteyi ön planda tuttuklarını ifade ettiler. Uygulama üzerinden yapılan tüm görüşmelerin uçtan uca iletildiğini ve bir sunucu üzerinde görüşme kayıtlarını tutmadıklarını belirten yetkililer, danışanların isterlerse takma ad kullanarak kaydolarak hizmet alabileceklerini vurguladılar. Ayrıca Terapi Koltuğu sayesinde fiziksel olarak bir kuruma başvurma zorunluluğu olmadığı için boş bir oda, bir kulaklık ve bir seans süresi zaman ayırmanın yeterli olacağı belirtildi.

 

Terapi Koltuğu web sayfasına www.terapikoltugu.app adresinden erişilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı