Sponsorlu Bağlantılar

Rahim Filmi Nedir? 

Rahim Filmi Nedir? 

HSG filmi rahim filmi uzun yıllardır kullanılan tetkiklerdir. Radyoloji teknikleri hastalıkların teşhisinde hastalığın hangi boyutta olduğunu diğer organlarla olan ilişkisini çevresindeki organları ne kadar etkilediği gibi ayrıntılı kesitler veren ve yüksek görüntü kalitesi ile bunu bilgisayara yansıtan görüntüleme uygulamalarıdır.    Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile bunların tamamı oldukça gelişmiştir.  Bugün HSG filmi,  rahim filmi ile hastanın 15 dakika gibi bir sürede rahimin tamamen içini tüplerin,  yumurtalıkların ve rahim ağzında herhangi bir kalınlaşma incelme gibi patolojilerin olup olmadığını anlamayı sağlayan tetkiklerden biridir.

Emar ise uzun yıllardır kullanılan ancak insanların klostrofobi ile girmeye çekindikleri görüntüleme cihazlarıdır.  Açık emar teknik olarak çok gelişmiş bir cihazdır.  Ancak kapalı olması insanlarda ön yargı ile birlikte korku oluşturduğundan genellikle kullanılamamakta ancak günümüzde açık emar ile insanlar konforlu bir biçimde emar çektirme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirmektedirler.  Görüntüleme teknikleri hastalığın teşhis ve tedavisinde çok önemli görevler üstlenmektedir.  Dolayısıyla buna bağlı olarak çok hızlı bir biçimde tedavinin gerçekleşmesi sağlanmaktadır.

Rahim Filmi

Rahim filmi kısaca HSG filmi rahim içinin ayrıntılı bir biçimde görüntülenmesini ve incelenmesini sağlayan metotlardan biridir.  Rahim filmi genellikle tüp bebek tedavisi düşünen hastalara tedavi öncesi hekimin çektirmelerini istediği tetkiklerden biridir.  HSG filmi yani rahim filmi ile rahim içinde üremeyi sağlayan tüplerin tıkalı olup olmadığını,  yumurtaların yapısını,  rahim içinde kadınlaşma veya incelme olup olmadığını,  önceki süreçlerde yaşanan operasyon kürtaj gibi işlemlerden sonra rahimde oluşan herhangi bir anomalinin olup olmadığının teşhis edilmesi için kullanılan yöntemlerden biridir.  HSG filmi rahim içinin rahim filmi ile incelenmesi rahimin genel yapısı ile ilgili ve bütün ayrıntılarının incelendiği oldukça önemli bilgiler içeren tetkiktir.   Bu bilgiler hekimin teşhisini kesinleştirmek ile birlikte tedavinin nasıl yapılacağı ve tedavi planlaması hakkında da önemli bilgiler vermektedir.

İlaçlı Açık Emar Nasıl Yapılır?

Açık emar veya kapalı emar tetkiki genellikle ilaçlı yapılmaz ancak incelenmesi gereken dokunun daha ayrıntılı ve hücresel olarak incelenmesini sağlamak için ilaçlı emarla patolojik bir durumun olduğu düşünülen bölgenin daha net ve ayrıntılı olarak görülmesi sağlanmaktadır.  Açık emar ilaçlı yapılması durumunda çok önemli bir ön hazırlık gerektirmez.

Ancak hastaya açık emar çekiminden önce damar yolu açılarak kontrast bir ilaç damardan verilir ve ardından çekim işlemi başlatılır.  Damardan verilen kontrast oluşturan ilacın vücuda yayılması ile birlikte görüntüler çok daha net bir biçimde bilgisayara aktarılır.  Dolayısıyla incelenmek istenen doku veya organın yapısı çevresindeki dokular ve organlar ve ayrıca vücudun herhangi bir bölgesinde kanser düşündüren kitleler olup olmadığının ayrıntılı olarak incelenmesi için yapılan bir incelemedir.

Bunun için hastaya herhangi bir anestezi yapılmasına gerek yoktur.  Ancak ilaçsız açık emar çekiminden biraz daha uzun süren bir işlemdir.  Hasta emar çekim işleminden sonra günlük hayatına devam edebilir.

HSG Filmi Fiyatları 

Radyolojik tetkiklerin yapıldığı görüntüleme merkezlerinde aynı zamanda birçok farklı tetkik yapılmaktadır.  Bunlar HSG filmi yani rahim filmi,  açık emar,  kapalı emar,  ultrasonografi gibi birçok görüntüleme işlemidir.  Ancak bu işlemlerin merkeze göre fiyat farklılıkları olmaktadır.  Sosyal güvenlik kurumu genellikle bu tetkikleri karşılayan bir kurumdur.  Ancak özel sağlık sigortası ile de bu tetkikler karşılanmaktadır.  bunun yanı sıra özel çekilmesi gerektiği durumlarda ise öncelikle iyi bir görüntüleme merkezi seçmek ve iletişime geçerek fiyat konusunda bilgi almak gerekir.

Emar çekim fiyatları çekimin yapılacağı görüntüleme merkezine göre değişiklik gösterse de bunun ortalama bir maliyeti bulunmaktadır.  Genel anlamda rahim filmi ödenemeyecek bir maliyete sahip değildir.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı