Sponsorlu Bağlantılar

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Göz küresinin iç kısmı vitreus denilen saydam bir jel ile doludur.  Genellikle yaş ilerledikçe vitreus sıvısı jel özelliğini kaybeder ve büzüşmeye başlar.  Bu işlemin sonucunda gözün arka duvarından ayrılır.  Bu ayrılma durumuna arka vitreus dekolmanı adı verilir.  Retina dekolmanı birtakım belirtiler ile ortaya çıkar.  Bu belirtiler hastada beyaz veya parlak bir zemine baktığında noktalar uçuşuyormuş gibi görür veya örümcek ağlarına benzer cisimcikler görür.  Bunun yanı sıra ışık çakmaları özellikle göz kapalıyken rahatsız edicidir.  Bu belirtiler arka retina dekolmanında yırtık oluşması durumunda oluşan belirtilerdir.  Arka vitreus dekolmanı oluştuktan sonra genellikle bir yıl içinde yırtık artar ve bu ciddi anlamda hastada risk oluşturur.  Bu nedenle arka retina dekolmanı erken teşhis edilmesi durumunda tedavi olma şansı vardır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Yaşın ilerleyen evrelerinde en fazla etkilenen organlardan biri gözdür.  Görme yaşa bağlı olarak bir etkilenir.  Bunların sonucunda göz bebeği küçülür ve ışığa karşı adaptasyon gittikçe azalır.  Özellikle loş ışıkta görme sıkıntıları başlar.  Bunun en önemli sebebi göz merceğinin esnekliğini kaybetmesidir.  Katarakt genellikle yaşa bağlı olarak,  ilerlemiş yaşta ortaya çıkan bir hastalıktır.  Ancak doğuştan gelen katarakt ta vardır.  Ancak bunların oranı oldukça düşüktür.  Gözün saydamlığını kaybetmesi kahverengi ve sarı renk oluşumuyla kendini gösteren ve görme kaybı oluşturan bir hastalıktır.  Katarak genellikle her iki gözde de görülür.  Ancak gözlerden biri diğerine göre daha fazla olumsuz olarak etkilenir.  Normalde saydam olan mercek ışığı gözün arkasına iter.  Bu da görme duyusunu sağlar.  Ancak mercek bulanıklaşması durumunda ışık yeteri kadar içeri giremediği için görme kaybı oluşur.  Katarakt tedavisi yapılmadığı durumlarda genişleyerek artar.  Bulanıklık gittikçe artar ve insanlar günlük işlerini yapamaz duruma gelir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt tedavisi öncesinde uzman göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılır.  Buna oftalmoskop muayene denir.  Böylelikle göz merceğinin ne kadar etkilendiği anlaşılır.  Bazen hastanın hiçbir şikâyeti olmadığı halde rutin muayenesi ile de kataraktın fark edildiği olur.  Katarakt bu yöntemle anlaşılır.  Dolayısıyla hasta tedavi hakkında bilgilendirilir.  Katarakt tedavisi ilaçla,  diyetle tedavi edilen bir hastalık değildir.  Tek tedavi yöntemi vardır o da cerrahi müdahaledir.  Cerrahi müdahalede hastanın görme düzeyi ve şikâyetine bağlı olarak operasyon gerçekleştirilir. Katarakt tedavisi günümüzde gelişmiş teknoloji kullanılarak yapılmaktadır.  Gözün etrafı lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur.  2 milimetre gibi küçük bir kesi açılır.  Fako emülsifikasyon tekniği kullanılarak bulanıklaşan mercek titreşimler gönderilerek parçalanır ve çıkartılır.  Ardından göz içine yüksek kalite içeren yapay monofokal veya multifokal lens yerleştirilir.   Bunun sonucunda görme duyusu iyileştirilir.

Makule Deliği Nedir ve Evreleri Nelerdir?

Makula deliği görme merkezinin ortasında oluşan bir deliktir.  Makula deliği olan hastalarda görme merkezinde siyah bir leke oluşur ve bu da görmeyi son derece etkiler.  İnsanları tanıyamaz duruma gelirler ve görme işlemleri oldukça düşer. Makula deliği sebepleri günümüzde tam olarak bilinmemektedir.   Gözün içinde bulunan sıvı zamanla büzüşür ve merkezine bir kuvvet uygular.   Bu aşamada o bölgede delik oluşur.  Makula deliği oluşmasının en önemli sebeplerinden biri kendiliğinden ortaya çıkmasıdır.  Ancak ilerleyen yaşta olmak makula deliğinin oluşması için en önemli sebeptir.  Ayrıca travmalara bağlı olarak da makula deliği gelişebilir.  Şayet makula deliği tek bir gözde oluşmuşsa diğer gözde de zaman içinde olma olasılığı oldukça yüksektir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı görme kaybına sebep olan ve acilen tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biridir.  Bu nedenle son derece önemlidir. Retina dekolmanı hastalığının en önemli belirtileri gözün açık iken veya kapalıyken ani ışık çakmaları oluşması,  ardından fazla sayıda uçan cisimlerin görülmesi,  görme alanının daralması,  siyah bir perde gelişmesi ayrıca göz bulanıklığı ve buna bağlı olarak göz kırpmaları gelişir.  Bunlar retina dekolmanı hastalığının en önemli belirtileridir.  Retina dekolmanı hastalığının erken teşhis edilmesi retinada gelişmeden tespit edilmesi önemlidir.  Retina yırtığının belirtileri ise ışık çakmaları ve uçsa uçuşan cisimlerdir.  Bu belirtileri olan hastaların en kısa sürede bir hastaneye başvurarak veya bir göz doktoruna muayene olarak teşhis edilmesi gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı