Sponsorlu Bağlantılar

Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Hastanın saç ekimi öncesi ve sonrasında dikkat etmesi gereken önemli kurallar talimatlar olur.  Bu talimatlar operasyon öncesinde genellikle yeme içme sigara alışkanlığı varsa onu sınırlama ve belli vitaminlerin alımına yönelik önerilerdir.  Doktorun operasyon öncesi talimatlarına uyulması operasyonun gerçekleşmesi ve daha sonraki aşamasındaki iyileşme süreci için oldukça önemlidir.  Sigara kullanımı mutlaka ameliyattan 2 hafta önce bırakılmalıdır.  Çünkü sigara ciltte oluşan kan akışını engellediği için yaraların iyileşmesini geciktirir.  Saç ekimi sonrasında kendinizi genellikle iyi hissedersiniz.  Ancak hafif bir ağrı ve saç derisinde yanma olsa da doktorun reçete edeceği ağrı kesicilerle bu rahatlıkla giderilebilir.  Bandaj kullanmak gerektiğinde bandajın 1 gün sonra çıkarılması gerekir.  Bu arada operasyon sonrası ağır sporlardan kaçınmak gerekir.  Operasyondan

FUE Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi operasyonu ülkemizde ve dünyada uzun yıllardır yapılmaktadır.  Ancak Fue saç ekimi diğer yöntemlerden daha gelişmiş bir yöntemdir. Şu anda en gelişmiş teknolojik yöntem olarak FUE saç ekimi yöntemi kullanılmaktadır.  Tam anlamıyla cerrahi bir operasyon değildir.  Saç ekim uygulamasında saçlar tek tek alınır ve açılan saçsız bölgedeki kanallara nakledilir.  folikül çıkartma denilen bu işlemden önce donör alandaki saçlar 1 milimetre kadar kısaltılır.  Daha sonra lokal anestezi yapılarak donör bölgeden saç kökü alınır.  Alınan saç kökü diğer uyuşturulan saçsız olan bölgeye transfer edilir.  Bu işlem mikro motor denilen bir aparatla yapılır.  Bu aparat kıl kökünü mikroskobik doku ile birlikte silindirik bir tarzda alır.  Saç greftlerinin alınma işlemi son derece önemlidir.  greftlerin asla zarar görmemesi gerekir.    Saç ekim tekniğinde bunu medikal uçlu mikro motor aracılığı ile yapılması saç greftlerinin zarar görmemesini sağlar.  Dolayısıyla saç ekim yönteminin başarısını da bu yöntem belirler.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi uygulamasında farklı yöntemler kullanılsa da temelde mantık aynıdır.  donör bölge belirlenir ve bu bölge insanlarda sağlıklı saçların bulunduğu iki kulak arasında ve ensenin üst kısmında bulunan bölgedir.  Bu bölgedeki saçlar dökülmediği için dolayısıyla sağlıklı saçlardır.  donör bölgeden saç greftleri alınarak saçsız olan bölgede açılan kanallara ekilir.  Daha sonra şok dökülme adı verilen bir dökülme yaşanır.  Bu dökülme beklenen bir dökülmedir.  Ardından bu süreçte saç greftlerinin dokuya tutunma aşaması gelir ve ardından ekilen saçlar önce ince olarak daha sonra kalınlaşarak çıkar.

Saç Ekimi Öncesi Ve Sonrası

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken kurallar ne kadar önemli ise saç ekiminden önce de uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Öncelikle saç ekim uygulamasının sağlıklı olabilmesi ve başarılı bir sonuç elde edilebilmesi için hastanın uygulamadan önce kan sulandırıcı ilaç kullanması durumunda bunu kesmesi bir takım vitamin takviyeleri yaparak bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekir.  Sigara ve alkol alışkanlığı bulunan hastaların ise mutlaka bunu bir hafta öncesinden kesmesi gerekir.  Çünkü sigara küçük cerrahi operasyonlarda dahi yaranın iyileşmesini geciktirdiği için uygulamayı zora sokabilir. Saç ekim işleminden sonra ise ilk birkaç gün hasta açısından sıkıntı olabilir.  Ancak bu herkes için geçerli bir durum değildir.  Hafif ağrı hissedilmesi durumunda hekimin reçete ettiği ağrı kesici kullanılarak bu süreç atlatılır.  Yaklaşık 1 hafta sonra tekrar doktor kontrolü ne gidilerek saç yıkanır.  Ayrıca ağır spor aktivitelerinden hastanın kaçınması başını terletmemesi ve dışarı çıkması durumunda mutlaka başına şapka takması öneriler arasındadır.

En İyi Saç Ekim Merkezleri

En iyi saç ekim merkezi uygulamanın başarılı olması açısından çok önemlidir.  Bunu yapan birçok merkez vardır.  Ancak bu merkezlerin hepsinin aynı oranda başarılı olduğu söylenemez.  Hastanın saç ekiminin sağlıklı ve başarılı bir biçimde gerçekleşebilmesi için doğru saç ekim merkezi seçmesi ve bu işlemi yapacak olan hekimi doğru belirlemesi önemli aşamalardan biridir.  Saç ekim merkezinin öncelikle sağlık bakanlığı standartlarına uygun olması işlemi gerçekleştirecek olan hekimin de bu konudaki tecrübesi ve başarısı önemlidir.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları birbirinden farklılık gösterse de aralarında büyük farklar yoktur. Ancak doğru merkez ve doğru hekimin seçilmesi durumunda saç ekim uygulamasının belli bir fiyatı vardır.  Bunun çok daha altında yapan merkezler olsa da bu konuda hastanın dikkat etmesi gerekir.  Ayrıca saç ekim fiyatları ne kadar saç greftinin çıkartılıp transfer edileceğine göre değişiklik gösterir.  Seyrek bir saça saç ekimi yapılan fiyatla tamamen saçsız deriye saç ekimi fiyatı birbirinin aynı olmaz.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı