Sponsorlu Bağlantılar

Safra Kesesi Ameliyatı nedir?

Safra Kesesi Ameliyatı nedir?

Karaciğerin alt kısmında bulunan safra kesesi, salgıladığı safra salgısını sindirim esnasında bağırsaklara boşaltır. Safra salgısı, yağların emilimini sağlar.

Çeşitli nedenlerden dolayı safra kesesinde oluşan taşlar, bazı sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. Bu nedenle safra kesesi, açık veya kapalı ameliyat ile vücutta çıkarılır. Safra kesesi taşı sonrasında bazı kişilerde belirti görülmez. Ancak birçok kişide ağrı, aşırı terleme, mide bulantısı gibi bazı sorunlar görülebilir. Safra kesesinde meydana gelen sorunları tedavi etmenin en etkili yolu, safra kesesi ameliyatlarıdır. Safra ameliyatı ne kadar sürer sorusu ile ilgili safra kesesi ameliyatları, yaklaşık 15 dakika ile 1 saat içerisinde gerçekleştirilen cerrahi işlemlerdir.

Safra Kesesi Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra kesesi ameliyatı ile genellikle kolesistektomi yöntemi ile karın bölgesinden safra kesesine ulaşılır. Safra kesesini çıkarmak için küçük bir video kameralı özel cerrahi aletler yerleştirilerek işlem gerçekleştirilir. Özel cerrahi aletler kullanılarak safra kesesi, karaciğerden ayrılarak açılan küçük kesiden dışarı çıkarılır.

Açık safra kesesi ameliyatlarında ise karnın alt bölgesinde kesi açılarak, safra kesesi vücuttan alınır. Safra kesesi ameliyatlarının; açık ameliyat veya kapalı ameliyat mı olacağına uzman doktor karar verir. Safra kesesi ameliyatı fiyatları ve işlemi gerçekleştirecek doktor hakkında detaylı araştırma yapılması gerekir.

Safra Kesesi Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Safra kesesi ameliyatı öncesinde ve sonrasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Safra kesesi ameliyatları, kolay ve konforlu işlemler olmasına rağmen yapılan tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi safra kesesi ameliyatlarının öncesinde gerekli tetkikler ve tahliller yapılmalıdır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında antibiyotik, aspirin gibi ilaçların kullanımına 1 hafta öncesinden ara verilmesi gerekir.

Bitkisel ürünler, alkol, sigara gibi içeceklere de belirli bir süre ara verilmesi önemlidir. Herhangi bir kronik rahatsızlığı veya herhangi bir ameliyat geçiren kişilerin, rahatsızlıkları ile ilgili durumu uzman doktora bildirmeleri gerekir. Safra kesesi ameliyatı fiyatları ilgili detaylı bir araştırma yapılıp, alanında uzman ve deneyimli doktorlar ile iletişime geçilmelidir.

Safra Kesesi Alma Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

Safra kesesi ameliyatı ne kadar sürer sorusunun yanı sıra kişilerin merak ettiği diğer önemli bir konu ise ameliyat sonrasında meydana gelecek komplikasyonlardır. Safra kesesi ameliyatları sonrasında, çok düşük bir ihtimalde bazı komplikasyonlar olan kanama, kan pıhtılaşması, enfeksiyon gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bazı kişilerde ise ameliyat esnasında bağırsaklara veya safra kanalına zarar verilebilir. Uzman bir doktor tarafından yapılan safra kesesi ameliyatlarında, komplikasyon riski çok düşüktür.

Safra Kesesi Alınmasının Vücuda Ne Gibi Zararları Vardır?

Safra kesesi ameliyatı safra kesesi rahatsızlıklarında kesin tedavi yöntemi olarak görülür. Safra kesesi alındıktan sonra vücutta herhangi bir sorun meydana gelmez. Ameliyatla vücuttan alınan safra kesesinin görevini, karaciğer yapar. Kesenin alınması ile birlikte safra akışı devam ettiğinden, vücuda herhangi bir zararı bulunmaz.

Safra Taşları Alındıktan Sonra Tekrar Taş Oluşma Riski Nedir?

Safra kesesi ameliyatı ne kadar sürer konusunun yanı sıra birçok kişinin en çok merak ettiği diğer bir husus, ameliyat sonrasında tekrar safra kanalında taş oluşur mu endişesidir. Safra kesesi alındıktan sonra tekrar safra kesesi taşı oluşmaz. Ancak çok düşük bir ihtimalde olsa, safra yollarında taş oluşabilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları

Safra kesesi ameliyatı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği kurum ile iletişime geçilmesi gerekir. Safra kesesi ameliyat fiyatı, işlemin gerçekleştirileceği kuruma ve kişilere uygulanacak tedavi yöntemlerine göre değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı