Sponsorlu Bağlantılar

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Göz içerisinde retina merkezinde bir sarı nokta bulunur. Bu sarı noktaya makula da denir. Sarı noktada meydana gelen rahatsızlıklar nedeni ile merkezi görüşün bozulması durumunda sarı nokta hastalığı oluşur.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığının en sık görüldüğü kişiler genellikle yaşı ilerlemiş bireyler oluyor. Aynı zamanda daha önce ailesinde bu hastalık meydana gelenlerde, kalp hastalığı olanlarda, hipertansiyon sahiplerinde, sigara kullananlarda ve benzeri kişilerde görülebilir.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Hastalığın iki farklı tipi görülebiliyor. Bunlardan en yaygın olanı kuru tip sarı nokta hastalığı olurken diğeri ise yaş tip sarı nokta şeklinde adlandırılır.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Hastalığa sahip olan kişilerde en fazla meydana gelen belirti görüşün ve görüş mesafesinin azalmasıdır. Aynı zamanda hem renklerde solgunluk hem de daha fazla ışık gereksinimi de belirtiler arasında bulunur. Renk solgunluğu, eğri görüş belirtileri de mevcuttur.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Tanı amaçlı olarak özel mercekler ile göz incelemesi yapılır. Aynı zamanda sarı nokta hastalığı şüphesi durumunda OKT, göz anjiyografisi tetkikleri de uygulanır. Bu tetkiklerin uygulanması ile hastalığın tanısı konur.

Katarakt Ameliyatı

Kişilerin gözünde katarakt gelişmesi durumunda yapılan ameliyata katarakt ameliyatı denir. Göz içindeki mercekte saydamlık kaybı, renklenme, bulanıklık oluşması gibi nedenler ile katarak meydana gelir. Daha sonra göz doktorları tarafından yapılan ameliyat yardımı ile hastalığın tedavi edilmesi mümkün olur.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt sorunu günümüzde başta ileri yaşta olan insanlar olmak üzere birçok kişide meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık için yapılan tedavi yöntemi ise katarakt ameliyatı oluyor. İşlem sırasında hastaların herhangi bir acı ya da ağrı hissetme durumu yoktur.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Belirtileri gösterdikten sonra muayene olan ve tanı koyulan herkes ameliyat olmalıdır. Eğer ameliyat olunmaz ise hastalığın daha ciddi sorunlara yol açması mümkün oluyor.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt sahibi olan kişilerde ışık hassasiyeti, gözde yorgunluk, uzak ve yakın görüş sorunu, bulanık görüntü, renklerin soluk görülmesi, göz numarasında sık değişkenlik gibi belirtiler olur.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Kataraktın çeşitli türleri bulunur. Kortikal katarakt, nükleer katarakt, subkapsüler katarakt, travmaya bağlı katarakt ve benzeri türler ortaya çıkabilir. Bütün katarakt problemlerinde katarak ameliyatı ile hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür.

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina dekolmanı ortaya çıkmasında vitreusun sıvılaşarak büzüşmesi ve retinada delik, yırtık açmasıdır. Aynı zamanda göz hastalıklar, travma, diyabet gibi nedenler ile oluşan zarların retinayı çekerek ayrıştırması ya da göz iltihabı gibi nedenler ile retina altında sıvı birikmesi sebebiyle gelişebilir.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis için göz damlası yardımıyla göz bebekleri büyütülür ve biyomikroskop ile inceleme yapılır. daha sonra ise retina dekolmanı olması durumunda tanı konulur.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Retina yırtılması ve dekolman için yaş, ileri miyop seviyesi, retina incelmesi, göz travması, önceden geçirilen cerrahi göz operasyonları gibi risk faktörleri mevcuttur.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi amacı ile retina lazer yöntemi uygulanabilir. Kolay bir tedavi yöntemi olarak öne çıkar. Aynı zamanda çökertme ameliyatı, vitrektomi ameliyatı, göze gaz verme gibi cerrahi tedavi yöntemleri de mevcuttur. Belirtilen bu yöntemler ile göz doktorları tarafından retina dekolmanı tedavisi gerçekleştirilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı